Transformation pathways toward a sustainable energy system in Turkey
Türkiye'de sürdürülebilir enerji sistemine doğru dönüşüm yollari
  1. Tez No: 600256
  2. Yazar: FAHMAN FATHURRAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SOYTAŞ, PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Sürdürülebilir bir enerji sisteminin uygulanabilmesi; yeterli miktarda, ekonomik, güvenli ve çevreyle uyumlu enerji tedariği ile verimli enerji kullanımı gibi önemli faktörleri içermelidir. Türkiye'nin enerji sistemi büyük ölçüde fosil yakıta bağımlı ve sürdürülebilir enerji sisteminin özelliklerini karşılamaktan oldukça uzak bulunmaktadır. Bununla birlikte, sadece fosil yakıtlara bağımlı olmak, bu yakıtların iklim değişikliğine olan etkisinden ve kaynakları oldukça fazla azalttığından dolayı uygun bir seçenek değildir. Ekonominin hızla büyümesi öngörülürken, uygun planlama ve sürdürülebilir enerji sistemine doğru bir dönüşüm yolu oldukça gereklidir. Bunun için de enerji sisteminin yapısının önümüzdeki 10 yıllarda tamamen değişmesi gerekmektedir. Bu sistem yeni teknolojiler, birçok temsilci, yeni politika ve eylem içerdiğinden oldukça karışıktır. Sürdürülebilir enerji yapısının hayata geçirilebilmesi için, yenilenebilir enerjinin önemli miktarda mevcut enerji sistemine entegre edilmesi; fosil yakıt tüketiminin de eş zamanlı azaltılması gerekmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin sürdürülebilir enerji sistemini gösteren çeşitli senaryolar, Türkiye'nin enerji modeline uygulanarak geliştirilecek, hesaplanacak ve değerlendirilecektir. Daha sonra, mevcut enerji sisteminde yapısal değişiklikler için gerekli eylem önerileri sunulacaktır. Bu çalışma, Türkiye'de uygulanacak muhtemel bir sürdürülebilir enerji sistemi için yeni kavrayışlar kazandırarak katkıda bulunacaktır. Diğer bir yandan çalışma bu gibi enerji sistemlerine dönüşümün nasıl gerçekleştirilebileceğinin de özellikle üzerinde duracaktır
Özet (Çeviri)
The important factors for designing and implementing a sustainable energy system consist of a sufficient, affordable, secure, and environmentally sound energy supply along with the efficient use of energy. Given its high dependency on foreign energy resources, the current energy system in Turkey is far from satisfying the criteria of a sustainable energy system. In addition, relying solely on fossil fuels is no longer a proper alternative mainly due to its impact on climate change and vastly diminishing resources. As the economy is expected to grow, proper planning and transformation pathway towards a more sustainable energy system is deemed necessary. This will involve a complete change in energy system's structure over the next decades. The system involved is quite complex, with new technologies, multiple agents, and new policies and actions. In order to realize a sustainable energy configuration, fossil fuel consumption would need to be reduced while significant proportion of renewable energy should be integrated to current energy system. In this study, several scenarios that reflect a sustainable energy system in Turkey will be developed, quantified, and assessed with the application of a Turkish energy model. Next, necessary actions in order to bring structural transitions in the current energy system will be proposed. The results of the study may contribute new insights on probable sustainable energy system in Turkey. The study will also provide pathway suggestions on how the transformation to such an energy system would be realized.