Development of a GSM and GPS based vehicle tracking-routing system
GSM ve GPS bazlı araç takip ve yönlendirme sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 600281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN FISTIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Coğrafya, Science and Technology, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde birçok araç takip sistemi mevcuttur. Bunlardan bazıları yolları ve sokkaları gösteren uydu haritaları yardımıyla araçların harita üzerinden izlenmesini sağlar. Bazıları araçların çalınmasını ya da daha falza yakıt tüketmesine karşı çözüm olabilir. Araç takip sistemlerinin faydalarını saymakla bitmez. Bu yönde ki resmi araştırmalar araç kitinin gerekliliğini ve kullanım oranının fazlalaştığını göstermektedir. Yinede tüm bu sistemler hâla Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) olmadan tüm ihtiyaçları karşılayamamaktadır. Bu tezin kapsamı yukarda bahsi geçen uygulamaları ve yeni ihtiyaçları CBS yardımıyla karşılayabilecek GSM-GPS ve kamera tabanlı geliştirilebilir araç takip ve yönlendirme sistemi üzerinedir. Bu bağlamda çalışmayı özetlersek; bazı güvenlik ve araçların yönlendirilmesi nedeniyle geliştirilebilir araç kitine bir kamera eklenmesi incelenmiştir. Yine araç sahiblerine ve filo yöneticilerine gelecekteki yeni problemlere çözüm bulabilmeleri için“MapServer”aracılığı ile araç kitinin CBS yazılımları ile birlikte nasıl kullanılabileceği araştırılmıştır. Tüm bunların yanında bir araç kontrol internet sayfası gerçek anlamda tasarlanmıştır. Sonuç olarak, geliştirilen araç izleme-yönlendirme sistemi ile hırsızlık suçlarını en aza indirebilecek, araçaları CBS teknikleri ile gerçek zamanlı izleyebilecek ve yeni problemeleri basit bir şekilde çözebilecek daha hızlı ve güvenli bir araç takip sistemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are a lot of vehicle tracking systems, nowadays. Some of them helps vehicle owners to track their cars on satellite maps that contain street roads, roadway etc. Some of them protect vehicles against thieves, extrem fuel consumption. It is possible to give more examples. Official researches indicate an increasing rate in the essential of GPS tracking systems. But, these systems are not still enough to answer all needs without Geographical Information Systems (GIS). The scope of this thesis is to develop a GSM-GPS and camera-based vehicle tracking-routing system, with the help of GIS due to above cases. In this regard if to need to summarize the thesis; It was examined mounting a camera to vehicle kit for some security reasons and routing of the vehicle. It was investigated how to use vehicle kit with GIS software together via“Map Server”to find solutions about new problems for car owners and fleet managers. Besides all of them, it was designed a vehicle control web pages substantially. Consequently, developing a vehicle tracking-routing system can be considered a faster and safer option for minimizing theft crimes, monitoring vehicles and new problems with GIS techniques.