GSM tabanlı çoklu takip sistemi
GSM based multi tracking system
  1. Tez No: 503032
  2. Yazar: REMZİYE CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SİRAÇ ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
GPS tabanlı çoklu takip sisteminin hem donanımsal hem de yazılımsal olarak gerçeklenmesi, bu tezin amacını teşkil etmektedir. Donanımsal olarak üç farklı donanım kullanılmıştır. Bunlar; GPS modülü, Arduino Uno geliştirme kartı ve GSM modülüdür. Yazılımsal olarak kullanılan iki farklı platform kullanılmıştır. Mobil uygulama için Arduino Studio platform ve geliştirme kartı için Arduino IDE kod platform kullanılmıştır. Başarıyla gerçeklenmiş olan çalışmada, sistemin oldukça yüksek performansta çalıştığı ve takip edilmek istenen kişi sayısının da artırılabileceği görülmüştür. Literatürde bu konuda çok geniş çaplı çalışmaların olduğu görülmüştür. Bu çalışmalarda farklı amaçlar güdülmüş olsa da, düşünülen devre ve yazılım tasarımlarının aynı yapıda olduğu görülmüştür. Bu çalışma kapsamında literatürde konuyla ilişkili var olan çalışmalar detaylı olarak incelenmiştir ve piyasada var olan düzeneğin akademik açıdan incelenmesi sağlanmıştır. Hızla gelişen teknolojinin elektronik ve otomasyon alanına yansıması ile geliştirme kartları çıkmıştır. Bu geliştirme kartları ile mikrodenetleyicili sistemler kolay ve düşük maliyetle tasarlanabilmektedir. Bu çalışma ile düşük maliyetli bir takip sisteminin oluşturulabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is that the GPS based multi tracking system is implemented both hardware and software. Three different hardware are used. These; GPS module, Arduino Uno development card and GSM module. Two different software platforms are used. Arduino Studio platform for mobile application and Arduino IDE code platform for development card. In the successful implementation, it was seen that the system worked very well and the number of people could be increased. It has been seen in the literature that there is a wide range of studies on this subject. Although different goals have been pursued in these studies, it has been seen that the circuit and software designs considered have the same structure. In the scope of this study, the studies related to the subject in the literature have been examined in detail and the academic basis of the existing system in the market has been examined. Development cards have emerged as a result of the rapid development of technology in the field of electronics and automation. With these development cards, microcontroller systems can be designed easily and at low cost. This study shows that a low cost tracking system can be created.