İzmir ili hava kirliliğinin alansal ve zamansal olarak analizi
Spatial and temporal analysis of air pollution of İzmir, Turkey
  1. Tez No: 600291
  2. Yazar: EBRU SAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANEFİ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, ülkemizin üçüncü büyükşehri olan İzmir de, Akdeniz ikliminin yaşandığı (yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı) endüstri-sanayinin çok geliştiği buna rağmen şehrin trafiği, çarpık kentleşme ve ısınma nedeni ile hava kirliliğinin sık sık sınır değerleri aştığı İzmir ilinde hava kalitesinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın materyalini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve İzmir Büyükşehir Belediyesine ait şehrin belirli noktalarına yerleştirilen 8 istasyon tarafından yayınlanan hava kirliliği günlük ölçüm sonuçları oluşturmuştur. Araştırmada 2007-2017 arası yıllar incelenmiştir. Hava kirleticileri nin istasyonlara göre istatiksel, zamansal ve alansal (kriging yöntemi) analizi yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda İzmir ilinde hava kirliliğinin ana kaynağının; ısınma amaçlı kullanılan katı ve sıvı fosil yakıtlar, kentleşme, endüstrileşme ve egzoz gazları olduğu belirlenmiştir. Kentte kirliliğin en aza indirilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, İzmir, which is the third capital city of our country, has developed an industrial-industry where the Mediterranean climate (hot and dry summers and warm and rainy winters), but despite the city's traffic, skewed urbanization and warming, the air quality in İzmir province frequently exceeds the limit values. The aim of the study was to investigate. The material of the study consisted of daily measurement results of air pollution published by 8 stations placed at certain points of the city belonging to the Ministry of Environment and Urbanization and İzmir Metropolitan Municipality. In this research, the years between 2007-2017 were examined. Statistical, temporal and spatial (kriging) analysis of air pollutants was performed according to stations. As a result of this study, the main source of air pollution in İzmir is; solid and liquid fossil fuels used for heating purposes, urbanization, industrialization and exhaust gases. Recommendations have been made to minimize pollution in the city.