Ünivalent harmonik fonksiyonların minimal yüzeyler ile ilgili uygulamaları üzerine
On application of univalent harmonic functions related with minimal surfaces
  1. Tez No: 600290
  2. Yazar: ŞABAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SAĞSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada ilk olarak minimal yüzeylerle ünivalent harmonik dönüşümler arasındaki ilişki incelenmiştir.Minimal yüzeylerle ilgili daha çok bilgi edinmemizi sağlayan Weierstrass gösteriminin farklı şekilleri verilmiştir.Ayrıca ünivalent harmonik dönüşümlerin yeni örneklerinin oluşturulmasında oldukça kullanışlı bir yol olan makaslama tekniğine yer verilmiştir.Son olarak da yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study firstly the relationship between minimal surfaces and univalent harmonic mappings is stutied.Different versions of the Weierstrass representation which allows us to learn more about minimal surfaces are included. Furthermore, the shearing technique which is a useful way to construct new examples of univalent harmonic mappings is given. Finally the results obtained from the investigations are examined.