Asenkron motorun farklı yöntemler ile hız kontrolü
Speed control of asynchronous motor by different methods
  1. Tez No: 600312
  2. Yazar: FUAT TOKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında, üç-fazlı asenkron motorun modellemesi yapılarak farklı kontrol yöntemleri ile hız kontrolü gerçekleştirilmiştir. Gerilim/frekens (V/f) sabit oran ve Alan Yönlendirme yöntemi ile asenkron motor kontrolü yapılmıştır. Bu iki yöntemin karşılaştırması yapılarak avantaj ve dezavantajları ortaya konulmuştur. Yapılan çalışmada Matlab/Simulink programı tercih edilmiştir. V/f sabit oran kontrol metodu ve alan yönlendirme kontrol metodunda frekans, voltaj ve rotor dönme hız grafikleri incelenmiştir. Sapma miktarlarına değinilmiş ve yöntemlerin etkisi tartışılmıştır. Bu çalışmada ele alınan her iki kontrol yönteminden elde edilen sonuçlarına göre asenkron motorlar için, Alan Yönlendirme yönteminin V/f sabit oran yöntemine göre daha hassas bir kontrol yöntemi olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonucun ana sebebi Alan Yönlendirme yönteminde frekans ve voltajın geri bildirimli PI kontrol sistemi ile sürekli olarak düzeltilmesi ve hatanın hızla ortadan kaldırılmasıdır. Ancak asenkron motorlarına uygulaması oldukça karmaşık ve zor olduğu için endüstride en yaygın kullanılan kontrol yöntemi V/f sabit oran kontrol yöntemidir.
Özet (Çeviri)
This study, speed control was made by using different methods of three-phase asynchronous motor with different models. Asynchronous motor control are performed by Voltage/frequency (V/f) constant ratio and Field Orientation method. Advantages and disadvantages was demonstrated by comparison of these two methods. In this study, Matlab/ Simulink program was preferred. Frequency, voltage and rotor rotation speed graphs were examined in V/f constant ratio control method and field orientation control method. Deviation amounts are discussed and the effect of the methods are discussed. According to the results obtained from both control methods discussed in this study, Field Orientation Method are more sensitive control method than V/f constant ratio method for asynchronous motors. The main reason for this result is continuous correction of frequency and voltage with feedback PI control system and the rapid elimination of the error in the Field Orientation method. However, as the Field Orientation method is very complex and difficult to apply to asynchronous motors, therefore the most widely used control method in the industry is the V/f constant ratio control method.