Levrek (Dicentarchus labrax,L. 1758) yavrularının ağ kafeslere adaptasyonunda ön besi yemlerinin kullanımı
The use of pre-ongrowing feeds in the adaptation of sea bass (Dicentarchus labrax,L. 1758) fry to net cages
  1. Tez No: 600311
  2. Yazar: TUĞÇE KOCAMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Özel bir işletmeye ait kuluçkahaneden rastgele ve aynı özelliklerde alınan levrek yavrularının (Dicentrarchus labrax, L. 1758) ağ kafeslerdeki yetiştiricilik ortamında beslenmeleri ve gelişimlerinin izlenmesi planlanan bu çalışmada, kuluçkahane sonrasında 2-50 g arasındaki yavru - genç bireylerin geçiş dönemindeki beslenmesi incelenmiştir. Muğla iline bağlı Bodrum Göltürkbükü mevkiinde bulunan özel bir işletmede gerçekleştirilen bu çalışmada, 20 m. çaplı ve 15-17 m. derinliğinde ve her grup için iki paralel oluşturacak şekilde 6 adet HDPE ağ kafesten yararlanılmıştır. Her bir ağ kafese ortalama 5±0,94 g canlı ağırlıkta yaklaşık 100 bin adet balık stoklanmıştır. Buna göre %52 HP- %13 HY, %52 HP- %15 HY ve ticari olarak kullanılan %52 HP- %18 HY içerikli kontrol grubunu oluşturan yemler; A, B ve C grupları olarak değerlendirilmiştir. Çalışma Temmuz 2015- Eylül 2015 tarihleri arasında toplam 90 gün devam etmiştir. Çalışma sonunda; A grubu ile beslenen balıklarda canlı ağırlık artışı 43±0,54 g, B grubu için 43±0,07 g ve C grubu içinse 41±0,26 g olarak bulunmuştur. Deneme sonunda, düşük yağ içerikli, daha ekonomik olan A yemiyle de hemen hemen aynı büyüme sağlanmıştır. FCR değeri A grubundaki balıklar için 1,28, B grubundakiler için 1,37 kontrol grubu olan C grubundakiler için ise 1,32 bulunmuştur. Spesifik büyüme oranlarında (SGR) çok büyük farklılık olmamasına rağmen, %15 yağ içerikli B yemiyle beslenen balıkların VSI ve HSI değerleri daha yüksek çıkmıştır. Maliyeti B grubu yeme göre daha az olan A yemiyle de aynı büyüme sağlanmıştır. C grubu balıklarında büyüme en az olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which was planned to monitor the growth and development of sea bass (Dicentrarchus labrax, L., 1758) obtained from a hatchery belonging to a private hatchery at random and with the same characteristics in the breeding medium in the net cages, the fry - young individuals in the transition period between 2-50 g were examined. In this study, which was carried out in a private hatchery located in Bodrum Göltürkbükü locality of Muğla province, 6 HDPE net cages with 20 meters diameter and 15-17 meters depth were used to form two parallel for each group. Approximately 100 thousand fishes with an average weight of 5±0,94 grams were stored in each net cage. Accordingly, 52% HP-13% HY A group, 52% HP-15% HY B group and commercially used 52% HP-18% HY content of the control group were evaluated as group C. The study lasted 90 days between July 2015 and September 2015. At the end of the study, live weight gain in group A fish was 43±0,54 grams, 43±0,07 grams for group B and 41±0,26 grams for group C. At the end of the experiment, almost the same growth was achieved with low fat content and more economical A feed. FCR values were found to be 1.28 for group A fish, 1.37 for group B and 1.32 for group C, respectively. There was no significant difference in the SGR ratio. VSI and HSI values were higher in B-fed fish with 15% fat content. The same growth was achieved with the less cost A feed from B group. It was obtained the less growth in C group.