Communication-based train positioning control system by using existing radio system
Mevcut telsiz sistemini kullanarak haberleşme tabanlı tren konum kontrol sistemi
  1. Tez No: 600313
  2. Yazar: MEHMET CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tüm demiryolu sistemlerinde haberleşme için telsiz cihazları kullanılmaktadır. Açık alanlarda RF vericiler/alıcılar, tünel gibi kapalı ortamlarda sızdırıcı kablo vasıtasıyla veri iletişimi sağlanmaktadır. Sinyalizasyon sistemleri demiryolu üzerinde bulunan belirli teknolojiye sahip araçlar için tasarlanmaktadır. Her aracın takibi yapılamamakta olup bu durum kazalara neden olmaktadır. Ayrıca tünel vb. yapılarda anlık araç takibinin yapılabilmesi için yüksek maliyetli altyapı gerekmektedir. Bu çalışmada, raylı sistemlerde öncelikle haberleşme için bulunan mevcut telsiz altyapısının kullanıldığı birbirini yedekleyen, sistem güvenliğini artıran ve veri kaybını minimal seviyeye getiren demiryolu araç takip sistemi tasarlanmıştır. Bu tez çalışmasında, araç üzerinde bulunan aks sayıcı sensörler ve hat üzerine yerleştirilen rfid verici devreler ile konum bilgisi alınmıştır. Tüm demiryolu sistemlerinde telsiz altyapısı bulunmakta olup bu altyapıya uygun 433 MHz alıcı-verici devreler kullanarak tünel vb. yapılarda haberleşme sağlanmıştır. Bu konum bilgilerini yedeklemek amacıyla 2,4 GHz alıcı-verici devreleri kullanılmıştır. Tüm bu sistemler pratik, maliyeti uygun ve her araca montajı yapılacak şekilde tasarlanmıştır. Bunun sonucunda demiryolu üzerinde bulunan her aracın anlık takibi yapılabilecektir. Bu çalışma sonucunda hat üzerinde seyir halinde olan araçların konum bilgileri kontrol merkezinde bulunan haritalama arayüzünde anlık olarak görüntülenmiştir. 433 MHz ve 2.4GHz frekans bantlarında çalışan alıcı-verici devrelerin herhangi bir tanesi çalışmadığında veri kaybı yaşanmadan diğer frekans bandından veri elde edilmektedir. Böylelikle araçlar anlık olarak takip edilebilmekte ve sistem kendi içerisinde yedekli olarak çalışabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In all railway communication system, radio device is commenly used. In open area data communication is achieved by RF transmitters/receivers and in closed enviroments like tunnel through a leaky feeder cable. Signalling systems are designed for vehicles with specific technology on the railway. Not every vehicle on railway can be monitored and this causes accidents. In addition, high-cost infrastructure is required for instant vehicle tracking in buildings such as tunnels. In this study, a railway vehicle tracking system is introduced and designed which enhances system security and minimizes data loss, using the existing radio infrastructure for communication in railway systems. In this thesis, location information was obtained with the axle counter sensors on the vehicle and the rfid transmitter circuits on the line. All railway systems have radio infrastructure and communication is provided in tunnels using 433 MHz transceiver circuits suitable for this infrastructure. 2.4 GHz transceiver circuits were used to back up this location information. All these systems are practical, cost-appropriate and designed to be installed on every vehicle. Consequently, instant tracking of every vehicle on the railway will be possible. As a result of this study, the location information of the vehicle cruising on the line is displayed instantly in the mapping interface located in the control center. When any of the transceiver circuits operating at 433 MHz and 2.4 GHz frequency band is off, data can be obtained from the other frequency band without data loss. In this way, vehicles can be tracked instantaneously and the system can operate as a redundant system itself.