How to develop a sustainable rural-urban fringe (RUF) from the perspective of urban and rural actors? the case of Döşemealti in Antalya
Kentsel ve kırsal aktörlerin perspektifinden kentlerin çeperinde sürdürülebilir bir kent ve kır ilişkisi nasıl geliştirilebilir? Antalya, Döşemealtı örneği
- Tez No: 600324
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
1980 öncesi, bir yerleşim sistemi kent veya kır olarak, ya da yerleşim büyüklüklerinin kademelenmesine göre tanımlanırdı. 'Kent', tarım dışı faaliyetlerin yer aldığı mekânsal formu ve sınırları belli yerleşimler olarak görülürken, 'kır', kentsel özelliklerin eksik olduğu belirli sınırlara sahip yerleşim alanları olarak tanımlanmıştır. 1980'lerden itibaren, Fordist üretimden Post-fordist üretime geçişle birlikte değişen üretim biçimlerinin, küreselleşme ve neoliberal kentleşmenin etkileri ile birlikte, dünyadaki tüm kentlerin sosyo-demografik, ekonomik ve mekânsal yapıları önemli ölçüde değişmektedir. Daha önceki kent araştırmalarında kır ile kenti ayırt etmek için kullanılan keskin göstergeler ve niceliksel eşikler anlamsız hale gelmeye başlamıştır. Günümüz kentlerinde, kırsal ve kentsel doku olarak sınıflandırılan mekânsal bir biçim bulunmamaktadır. Bu mekânsal değişim ve dönüşüm, iki yüzden fazla akademik çalışmaya ilham vererek, 'çeper' kavramının akademik tartışmalarla gelişimini sağlamıştır. Bu araştırmaların birçoğu 'çeper' kavramını tanımlamaya çalışırken, bir kısmı ise çeper oluşum sürecini etkileyen faktörleri ve kentsel çekirdek ile çeper ilişkilerini incelemektedir. Diğer bir başka grup araştırma ise, sosyal, kültürel, ekonomik ve çevresel faktörlerin çeper oluşumuna etkilerini anlamaya çalışmaktadır. Bu araştırma, çeper gelişimi üzerine yapılan bir yazın taramasına dayanarak, çeper tanımı, çeperi tanımlamak için ortaya konulan ölçütler ve parametrelerin yanı sıra, farklı araştırmalarda kullanılma biçimlerin ve kent çeperlerindeki değişimlere ve sorunlara cevap arayan planlama müdahalelerini ortaya koymaktadır. Hızla büyüyen ve gelişen kentlerde sürdürülebilir bir çeper gelişiminin nasıl sağlanacağı ele alınması gereken önemli bir sorudur. Bu araştırmada, çeperin sürdürülebilir kalkınması için gerekli olan parametrelerin belirlenmesi ve bu bağlamda Antalya'da Döşemealtı örneği üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Döşemealtı 60.000 nüfuslu yerleşimiyle Antalya sınırında yer almakta, Türkiye metropol şehirlerine benzer çeper özellikleri barındıran bir çeper gelişimi örneği sunmaktadır. Bu araştırma, Döşemealtı çeperinin 'sürdürülebilir çeper' gelişimi açısından potansiyelleri ve problemlerini, zayıflıkları ve tehditleri incelemeyi ve 'sürdürülebilir yerel kalkınma' için alternatif politikalar (ya da senaryolar) geliştirmeyi amaçlamaktadır. Kentsel gelişmenin tarımsal üretim, ekoloji, ekonomi ve sosyal hayata nasıl etki ettiğini araştıran ve araştırma bağlamında sürdürülebilir gelişimin nasıl başarılacağına yönelik plan ve tasarım prensiplerinin birlikte ele alındığı bütüncül bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Prior to the 1980s, a settlement system used to be defined in 'urban' or 'rural' terms, or in terms of its scale or its settlement stratification, such as village, district, town, city, etc. While 'urban' referred to be an area in which non-agricultural activities took place with certain form and boundaries, 'rural' signified an area with definite boundaries in which the urban features were indirectly lacking. From the 1980s onwards, along with the changing forms of production (from Fordist to Post-fordist), the globalization and the effect of neo-liberal urbanization, socio-demographic, economic and spatial structures of cities in all over the world have considerably changed. In this period, the precise indicators and quantitative thresholds that urban studies used to distinguish the notions of rural and urban have become futile. Nowadays, in cities, there is no spatial form that is either classified as core urban fabric or qualified as rural. This spatial change and transformation have been influential in the development of academic debate in urban studies. More than 200 academic studies have focused on the concept 'fringe'. Many of these researches on the fringe are related to its definitions, while some of them study the factors which affect the fringe formation process. Some others examine the relations of urban core and fringe, and seek to understand social, cultural, economic and environmental effects of such relationships on fringe formation. This research, based on a literature review on the fringe development, aims to examine definitions of 'fringe', the dimensions (or parameters), which come forward to define the fringe and the way they are used in different research, as well as the planning interventions that have been taken in order to respond to the changes and problems in the fringe of cities. In fast growing cities, how to achieve a sustainable fringe development is an important question to be addressed. This thesis aims to define the parameters which become important for the sustainable development of fringe, and to examine a local district of Antalya metropolitan city, Döşemealtı. Döşemealtı, with a population of 60,000, is located at the border of Antalya. Presenting a typical example of fringe in Turkish metropolitan cities, it acquires a variety of characteristics of fringe. This research seeks to examine the potentials and problems, weaknesses and threats against the sustainable development of a fringe in Döşemealtı, and to develop alternative policies (or scenarios) to achieve a 'sustainable local development' within the context of Antalya metropolitan city. It suggests a holistic approach by exploring how urban development impacts on agricultural production and economics, ecology, and social life in urban areas. In addition, this study presents an approach that addresses planning and design principles together on how sustainable development can be achieved in the fringe area.