Blockchain based authorization model for Internet of things devices
Nesnelerin interneti cihazları için blokzinciri tabanlı yetkilendirme modeli
  1. Tez No: 600335
  2. Yazar: ALPER ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Nesnelerin İnterneti keşfedilmemiş birçok potansiyele sahiptir. Düşük satın alma maliyetleri, düşük enerji tüketimi ve küçük boyut gibi özellikleri, nesnelerin interneti teknolojisini vazgeçilemez kılmaktadır. Ancak, yalnızca belirli görevleri yerine getirmek için yeterli işlemci gücüne sahip olmaları, bugüne kadar geliştirilen geleneksel güvenlik önleminin nesnelerin interneti için uygulanamamasına neden olmuştur. Dahası, geliştiricilerin güvenlik önlemleri konusundaki bilgi eksikliğine sahip olmaları, birçok güvenlik boşluğu yaratmakta ve yetkisiz kişilerin birçok değerli bilgiyi ele geçirmesine neden olmakta ve bu durum kullanıcıların güvenini zedelemektedir. Benzer şekilde, öngörülemeyen ve hızlı büyüme nedeni ile, ölçeklenebilirlik, yetkilendirme ve şifreleme konularının önemini arttırdı. Bu kaygıları gidermek için kısmi çözümler önerilmiş olmasına rağmen, yaşanılan problemlerin genelini hedef alan bir çözüm hala mevcut değildir. Kurcalamaya dayanıklı, merkezi olmayan, dağıtılmış, programlanabilir yapısı sayesinde, Blockchain tabanlı kimlik doğrulama ve erişim kontrol sistemleri, IoT güvenliğini güçlendirmek için kullanılabilir.Bu çalışmada, kısıtlı cihazlar üzerinde Blockchain ağı kullanarak güvenilir üçüncü taraf olmadan yetkilendirilmesin ve iletişim gizliliği sağlayan uygulama sunulmuştur. Ayrıca, bu uygulama ile sağlanabilecek güvenlik analizi, belirli saldırılar örneklendirilerek tartışılmış ve kullanılan kısıtlı cihaz ile ilgili performans verilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Internet of things has many unexplored potentials. Features such as low purchasing costs, low energy consumption, and small size make the internet of things indispensable and irreplaceable. However, the fact that they only have enough processor power to run particular tasks has led to the failure of implementation of many traditional security measures to the IoT environment, which are developed to date. Moreover, the lack of knowledge of developers about the security measures needs to be taken, creates lots of security loopholes and causes unauthorized persons to seize a lot of valuable information which undermines the trust of the users. Likewise, the unpredictable and rapid growth of IoT devices highlighted the importance of scalability, authorization, and encryption issues. Although partial solutions are being suggested to address these concerns, a generally accepted solution still doesn't exist. Thanks to its tamper-resistant, decentralized, distributed, programmable structure, Blockchain-based authentication, and access control systems can be used to strengthen IoT security. In this study, an application that provides authorization control and communication confidentiality without a reliable third party over the Blockchain network on restricted devices is presented. Furthermore, the security analysis that can be provided with this application is discussed by exemplifying specific attacks and performance data related to the limited device used are presented.