Ege bölgesi gırgır balıkçılığı üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 6153
  2. Yazar: ALİ KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA G. ALPBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
IX. ÖZET Araştırma; Ege Bölgesi'nde kullanılan gırgır ağlarının teknik özellikleri ve gırgır teknelerinin avcılık tekniği,“birim av gücü ve avlanma araç, gereç donanımlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Elde edilen veriler gırgır teknelerinde ölçüm, anket, av sahalarında gözlem ve fiilen çalışmalarla toplanmıştır. Ege Bölgesi'nde kullanılan üç çeşit gırgır ağı olduğu tespit edildi; a) Kefal gırgırı, b) Sardalya-Hamsi gırgırı, c) Orkinoz gırgırı. Kefal gırgır ağlarının 9 adedi incelendi. Ağların göz ”büyüklüğü (açıklığı) 12-24 mm., iplik kalınlığı 210 D/6-18 arasında değişmektedir. Uzunlukları 297-4-95 m., yükseklikleri (derinlik) 50-80 m. arasındadır. Sardalya-Hamsi gırgır ağlarının J8 adedi incelendi. Ağların göz büyüklüğü (açıklığı) 6.5-18 mm., iplik kalınlığı 210D/6-9 arasında değişmektedir. Uzunlukları 255-550 m. yük seklikleri 50-140 m. arasındadır. Orkinoz gırgırlarının 3 adedi incelendi. Ağların göz büyüklükleri 24-36 mm., iplik kalınlıkları 210D/24-120 arasında değişmektedir. Uzunlukları 840-990 m., yükseklikleri 120-145 m. arasındadır. Gırgır ağlarının en önemli ortak yapım özelliğinin; mapa halatları ağın her iki kenarında kurşun yakaya, orta kısmında ise kurşun yaka sardonunun üstünde yer alan sardo-X. nun (Şalvar) içinden geçen halata bağlanması olduğu tespit edildi. Avcılık tekniği tek tekne ve iki tekne olmak üzere iki çeşittir. Teknelerde eco-sounder, sonar, powerblock, kancabaş,ırgat, çıkrık, kepçe, mattafora bulunmaktadır. Ayrıca gece balıkçılığında ışık, (lamba) tekneleri kullanılmaktadır. Birim av güçleri 180-300 gün arasında değiştiği, bu durumu etkileyen faktörlerin avlanma yasağı, hava koşulları ve teknelerin bakım ve onarımları olduğu tesbit edildi. Gırgır ağlarında göz açıklıklarının arttırılması ve ağın yüksekliğinin azaltılması sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY This study was done with the aim of reviewing the technical characteristics of purse seines and the fishing techniques, unit fishing ability and fishing equipment of the purse seiners used in the Aegean Region. The data obtained were gathered by measurements, ques- tionaire, observation and effective operation on fishing areas. We saw that three kinds of purse seines are used in the Aegean Region: a) Purse seines for mullet b) Purse seines for sardine and anchovy c) Purse seines for tuna 9 pieces of purse seines for mullet were examined. The mesh openings of the seines range from 12 to 24 mm. and the thread thickness 210d/6-18. Their length is between 297 and 495 m. and height (depth) 30 and 80 m. 38 pieces of purse seines for sardine and anchovy were examined. The mesh openings of the seines range from 6.5 to 18 mm. and the thread thickness 210d/6-9. Their length is between 255 and 55o ra. and height 50 and Ho m. 3 pieces of purse seines for tuna were examined. The mesh openings of the seines rahge from 24 to 36 mm. and the thread thickness 210d/24-120. Their length is between 840 an 990 m. and height 120 and 145 m. It was seen that the most important characteristic of the purse seines is that the bridle chain is tied to the lead bolt on both sides and to the chain passing through the rope placed over the lead bolt rope in the middle part.VIII. The fishing technique includes two kinds, one of them being“single seiner”; and the other“double seiner”. In the seines are echo-sounder, sonar, power block, skiff, purse winch, warp reel, tuck and pursa davit. Further, for night fishing, seiners with lights (lamps) are used. It -was seen that the unit fishing ability (annual fis hing period) is between 180 and 300 days, and that the factors effecting this situation are^f ashing restrictions, weather con ditions and maintenance and repair of the seiners. We concluded that the mesh opening of the purse seineB should be increased; but the height of the purse seines should be decreased.