Slow violence in contemporary American fiction: Richard Powers's Gain, Ann Pancake's Strange As This Weather Has Been and John Grisham's Gray Mountain
Çağdaş Amerikan çevreci edebiyatında Yavaş şiddet olgusu: Richard Powers'ın Gain, Ann Pancake'ın Strange As This Weather Has Been ve John Grisham'ın Gray Mountain adlı romanları
  1. Tez No: 600376
  2. Yazar: ERDEN EL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Rob Nixon'ın 2011 senesinde yayımlanan Slow Violence and the Environmentalism of the Poor [Yavaş Şiddet ve Yoksulların Çevreciliği] isimli eseri Çevreci Beşeri Bilimler alanında önemli bir görev üstlenmiş ve o ana kadar adı net bir biçimde konulamamış olan çevre sorunlarını“yavaş şiddet”olarak isimlendirmiştir. Nixon'a göre yavaş şiddet zamana yayılmış olduğundan fark edilmesi zor bir süreçtir. Yavaş şiddetten zarar gören insanların yoksullar olduğu da düşünülürse, çevre tahribatlarının görünürlüğü daha da zorlaşır. Her ne kadar şiddet denince akla anlık olaylar gelse de, zamana yayılmış olan yavaş şiddet daha ölümcül sonuçlar verebilmektedir. Rob Nixon pek çok araştırmacıya ilham vermiş, gelişmemiş ülkelere uygulanan yavaş şiddetle ilgili pek çok çalışma yapılmıştır. Bu tez bir yenilik olarak Nixon'ın yavaş şiddet kavramından yola çıkarak üç çağdaş Amerikan çevreci romanını inceler. Böylece yavaş şiddet kavramının sadece gelişmemiş ülkelerde bulunmadığını, Amerika'nın yoksul nüfusa sahip bölgelerinin de yavaş şiddete maruz kaldığını ispatlar. Tezin ele aldığı ilk roman olan Gain'de (1998) Illinois'de bulunan (hayali) Lacewood kasabasına Clare isimli bir şirketin yüzyılı aşkın zamanda verdiği hasar söz konusudur. Gain romanının Nixon'ın kuramına göre incelenmesi Laura Bodey isimli karakterin bir Clare ürününe bağlı toksisiteden kanserini ortaya koyar. Laura ile el ele vererek pek çok kişi ve kuruluşun bu şirkete karşı mücadele etmesi Nixon'ın“yoksulların çevreciliği”olarak adlandırdığı dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu kanıtlar. Powers'ın Illinois bölgesindeki toksik kirlenmeye dikkat çekip aksi takdirde gözden kaçacak olan yavaş şiddete karşı halkı uyarması Nixon'ın“yazar aktivizmi”kavramını açıklar. Bu kitabın yazımı ile Illinois'de çevre temizliği faaliyetlerine girişilmesi de edebiyatın çevresel hususlardaki başarısını kanıtlar. Tezin ele aldığı ikinci roman olan Strange as This Weather Has Been (2007) Nixon'ın tüm kavramlarını barındırması açısından önemlidir. Ann Pancake'in Apalaş bölgesinde doğmuş bir öğretim üyesi/yazar olarak bölgede açık ocak madenciliği ve takip eden sorunlara karşı mücadele vermesi yazar aktivizmi kavramına örnektir. Lace ve Bant gibi karakterlerin aydınlanma yaşayıp çevreci bireyler olmaları yoksulların çevreciliği kavramına örnektir. Olay örgüsü birçok yavaş şiddet olayını barındırır; kömür madenciliği sonrası Apalaş bölgesindeki çevresel hasar, toksik kirlilik, içme suyu kıtlığı, çamur yağmuru ve seller, Corey'nin madencilik için açılan bir çukura düşüp hayatını yitirmesi, madencilik bağlantılı hastalıklar bunlardan sadece bazılarıdır. Tezin ele aldığı üçüncü roman, Gray Mountain (2014) daha çok açık hava madenciliğinin yasal boyutları üzerinedir. Aslen avukat olan John Grisham, Apalaş bölgesindeki yasal sistemin yozlaşmasını irdeleyerek çok uluslu şirketler ile otoritelerin dürüst olmayan bağlantılarını ortaya koyar. Apalaş bölgesinde zamana yayılan bozulmanın gözden kaçtığı ve yavaş şiddet olgusunun yeterince fark edilmediği gözlemlenir. Her ne kadar yavaş şiddet gözden kaçsa da sonuçları, başta siyah akciğer hastalığı olmak üzere, ölümcüldür. Şiddetin Apalaş bölgesinde çoğunlukla yoksulları etkilediği ve çok uluslu şirketlerin kasıtlı olarak kendini savunmakta güçlük çeken yoksul insanların yaşadığı bu bölgeyi seçtiği gözlemlenir. Strange as This Weather Has Been ve Gray Mountain romanlarında yavaş şiddet olgusunun siyah akciğer hastalığı, kömür madenciliği kaynaklı kazalar, insanların evlerini kaybetmesi, işsizlik ve buna bağlı depresyon şeklinde kendini gösterdiği gözlemlenir. Bu tez üç çağdaş Amerikan çevreci romanında uzun süredir göz ardı edilen çevresel sorunları görünür kılar; ekosistemlerin hassas olduğu gerçeğini gösterir; insan sağlığının kolayca bozulabileceği gerçeğini ortaya koyar. Bu tez“yavaş şiddet”kavramının, uzun bir süreye yayılmış çevre felaketlerinin sonucunda meydana gelen mağduriyetleri ortaya koymaktaki en önemli tanımlayıcı faktörlerden biri olduğunu ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
Rob Nixon's Slow Violence and the Environmentalism of the Poor, published in 2011, has undertaken an important mission in the Environmental Humanities; Nixon coined the term“slow violence”for the hitherto unnamed environmental disasters that escape the public eye. According to Nixon, slow violence is dispersed across time and, as such, goes unnoticed. Given that the people most exposed to slow violence are disempowered people, it becomes even harder for the environmental degradation to become visible. Even though violence is typically associated with momentary events, an event does not have to be momentary to be fatal. Although violence is associated with instant events, the consequences of slow violence can be even more fatal. Rob Nixon has inspired many scholars, and a good number of studies have been carried out addressing slow violence in the global South. The novelty of the present dissertation, however, is the application of Nixon's concept of slow violence to three contemporary American environmental novels on disempowered people who are exposed to the scourge of slow violence. In Gain (1998), the first novel under focus in this dissertation, the environmental damage wrought for more than a century by the Clare Company is evident, its long-lasting harm exemplifying what Nixon refers to as slow violence. A Nixonian analysis of Gain reveals that a product of Clare, Inc., has caused Laura Bodey's cancer—a manifestation of slow violence. The fact that many people and organizations collaborate with Laura and participate in the struggle against Clare expresses the significance of the solidarity which Nixon calls“the environmentalism of the poor.”Powers's drawing attention to the toxicity in Illinois, warning people about slow violence – which would otherwise have gone unnoticed – embodies the significance of Nixon's“writer-activism.”The fact that Superfund sites were established in Illinois after the publication of Gain proves the impact of such literature on environmental hazards. The second novel under focus, Strange as This Weather Has Been (2007) is significant in its embodiment of all the Nixonian concepts. Ann Pancake, as a writer and lecturer born in the region who struggles against strip-mining and the ensuing environmental hazards, exemplifies writer-activism. The fact that the characters Lace and Bant experience a revelation and become environmentalists embodies the environmentalism of the poor. The plot features numerous instances of slow violence: the degradation of Appalachia after four decades of mountaintop removal, and the illnesses and deaths caused by coal mining, such as when Corey died after falling into a pond created by the industry. The procedure of mountaintop coal mining creates toxicity in the water, soil, and the air; thus, people continually suffer from respiratory illnesses, the scarcity of potable water, and sludge rains and floods. Gray Mountain (2014), the third novel, focuses more on the legal issues related to coal mining. A lawyer by training, Grisham reveals the corruption of the legal system in Appalachia and the dishonest alliances between multinational corporations and authorities. The long-term wreckage goes unnoticed in Appalachia, rendering its slow violence invisible. However, although slow violence is relatively concealed, its consequences are fatal, black lung disease being the principal one. Further, the violence mainly hits the disempowered people in Appalachia, since multinational corporations' development target locations tend to be inhabited by disempowered people who are unable to defend themselves. It is examined that in both Strange as This Weather Has Been and Gray Mountain, slow violence appears in the form of black lung disease, accidents related to coal mining, loss of housing, unemployment, and depression. A study of the three contemporary environmental novels makes visible what went unnoticed over a long period of time, illustrates the vulnerability of ecosystems, as well as the vulnerability of human health. The dissertation proves that the concept of slow violence has become one of the defining factors of a collective awareness of the suffering that emerges out of prolonged environmental catastrophes.