Geostatistical analysis of bathing water quality in Turkey
Türkiye kıyı sularında yüzme suyu kalitesinin jeoistatistiksel analizi
  1. Tez No: 600377
  2. Yazar: NAZLI BARÇIN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN DİLŞAD YILMAZEL TOKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu çalışmada jeoistatistiksel yöntemler kullanılarak Türkiye kıyı sularındaki tarihsel yüzme suyu kalitesi (YSK) verileri analiz edilmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı; Türkiye kıyı sularındaki kritik YSK'ya sahip alanların jeoistatistiksel metotla belirlenerek olası risk faktörlerinin değerlendirilmesi olarak belirlenmiştir. Kritik yüzme alanlarının belirlenmesi amacıyla ArcGIS programının Jeoistatistiksel Sihirbaz eklentisinde de yer alan ve jeoistatistiksel bir yöntem olan indikatör kriging (IK) yöntemi kullanılmıştır. Limit aşma olasılıklarını gösteren haritaların oluşturulması için kullanılan sınır değerler, Yüzme Suyu Kalitesi Kontrolü Yönetmeliği'nde (26048 Sayılı Resmi Gazete, 2006) yer alan kriterler olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada IK toplam koliform (TC), fekal koliform (FC) ve fekal streptokok (FS) olmak üzere üç mikrobiyolojik YSK parametresine uygulanmıştır. TC parametresi için sınır değer 500 CFU/100 mL, FC ve FS için ise 100 CFU/100 mL olarak belirlenmiştir. Analizler sonucunda Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz olmak üzere Türkiye'nin dört kıyı alanındaki kritik yüzme alanlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Kritik bölgelerin belirlenebilmesi amacıyla her kıyı bölgesi için farklı bir kriter belirlenmiştir. Marmara ve Karadeniz gibi daha kötü YSK durumuna sahip olan kıyı bölgelerinde bu kriter“limit aşma sınırının son iki analiz periyodunda en az üç kere %90'ı aşmış olması”şeklinde tanımlanırken, daha iyi YSK durumuna sahip olan Akdeniz ve Ege bölgelerinde bu kriter“limit aşma sınırının son iki analiz periyodunda en az üç kere %70'i aşmış olması”olarak tanımlanmıştır. Analiz sonuçları Marmara, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde birer kritik bölge oldugunu gosterirken, Ege'de kritik alanın olmadığı dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study geostatistical methods were applied to critically analyze historical bathing water quality (BWQ) data available for Turkish coastal areas. The specific objective of this study is the determination of the critical bathing sites of Turkey. In order to determine the critical bathing sites, a geostatistical method called indicator kriging is used via ArcGIS. Indicator kriging was applied using three microbial BWQ parameters, namely total coliforms (TC), fecal coliforms (FC) and fecal streptococci (FS) and threshold values set to the guideline concentrations given in the Turkish Bathing Water Quality Control Regulation (Official Gazette Notice 26048, 2006). The thresholds were 500 CFU/ 100 mL for TC and 100 CFU/100mL for both FC and FS. The critical bathing sites of each of the four coastal zones of Turkey; Mediterranean, Aegean, Marmara and Black Sea were determined regarding different 'critical condition' criteria defined for each coastal zone. For Marmara and Black Sea regions, which showed worse BWQ, this criteria is defined as the“bathing sites with >90% threshold exceedance probabilities at least three times in last two analysis periods”. On the other hand, for coastal zones showing better profile this criteria is defined as“bathing sites with >70% threshold exceedance probabilities at least three times in last two analysis periods”. The analyses conducted illustrated for Marmara, Mediterranean and Black Sea regions only one bathing site is classified as in critical condition and for Aegean region no critical areas were determined.