Akne tedavisini desteklemek üzere benzoil peroksit yüklü mikrosünger içeren plaster tasarımı
Design of a plaster containing benzoyl peroxide loaded microsponges to support acne treatment
- Tez No: 600384
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERİH SARIIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yeni ilaç taşıyıcı sistemlerden biri olarak karşımıza çıkan mikrosüngerler, diğer taşıyıcı sistemlere kıyasla sağladığı birçok avantaj sayesinde ilaç ve kozmetik endüstrisinde oldukça ilgi görmektedir. Mikrosüngerlerin, eczacılık ve daha birçok alanda yaygın kullanımı olmakla beraber, tekstil teknolojisi kapsamındaki çalışmaların sınırlı olduğu dikkat çekmektedir. Yapılan bu çalışma ile mikrosünger teknolojisinin tekstil alanındaki potansiyelinin araştırılması ve tekstil endüstrisine bu yönüyle yol gösterici bir literatürün ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu çalışma, benzoil peroksit etkin maddesi ile üretilen mikrosüngerlerin bir tekstil materyaline aplike edilmesiyle oluşturulacak bir plaster tasarımını içermektedir. Etkin madde olarak akne tedavisinde yaygın olarak kullanılan benzoil peroksit (BPO) seçilmiştir. BPO etkin maddesi ve etil selüloz polimeri kullanılarak emülsiyon-çözücü difüzyon yöntemi ile mikrosüngerler elde edilmiştir. Elde edilen mikrosüngerlerin karakterizasyon çalışmaları taramalı elektron mikroskobu (SEM), diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC), fouier transform kızılötesi spektroskopisi (FT-IR), X ışını difraktometresi (XRD), porozite ve parçacık boyutu analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Seçilen uygun mikrosünger formülasyonları pamuk ve poliester esaslı kumaşlara emdirme, püskürtme ve daldırma kaplama yöntemleri ile aplike edilmiştir. Aplikasyon sonrası kumaş üzerinden in-vitro ilaç salım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Uygun bulunan kumaş örnekleri piyasadan tedarik edilen ipek, bez ve şeffaf yapışkan plaster bantlar ile birleştirilerek günlük kullanıma uygun hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microsponges, one of the new drug delivery systems, are of interest in the pharmaceutical and cosmetic industries due to to their many advantages over other carrier systems. Although microsponges are widely used in pharmaceutical science and many other fields, it is noteworthy that there are limited studies in textile technology. In this study, it is aimed to investigate the potential of microsponges in the textile field and to provide a guiding literature for the textile industry. This study consists of a plaster design to be created by applying microsponges produced with the benzoyl peroxide active substance to a textile material. As active ingredient was benzoyl peroxide (BPO), which is widely used in acne treatment. Microsponges were obtained by emulsion solvent diffusion method using BPO active substance and ethyl cellulose polymer. Characterization studies were performed by scanning electron microscopy (SEM), differential scanning calorimeter (DSC), fouier transform infrared spectroscopy (FT-IR), X-ray diffractometer (XRD), porosity and particle size analysis. Optimum microsponge formulations were applied to cotton and polyester fabrics by impregnation, spraying and dip coating methods. In-vitro drug release studies were performed of the treated fabric. The samples were combined with addhasive plaster tapes obtained from commercial suppliers and made of silk, cloth and synthetic transparent materials.