Egzersiz yapan ve yapmayan ofis çalışanlarının fonksiyonel hareket taraması skorlarının karşılaştırılması
Functional movement screen score of office employees comparison
- Tez No: 600391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN IŞIK ABANOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, egzersiz yapan ve yapmayan ofis çalışanlarının Fonksiyonel Hareket Taraması skorlarının karşılaştırılıp incelenmesidir. Tüm ofis çalışanlarının uzun süre oturmaktan kaynaklanan problemlerinden dolayı postürel problemleri ve yaşayabilecekleri fiziksel sıkıntılar değerlendirmeye alınmıştır. Ofis çalışanı olup egzersiz yapan ve yapmayanların testi için Fonksiyonel Hareket Taraması (Functional Movement Screen) testi Envanteri kullanılmıştır. Bu araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde betimsel ve tahminsel istatistik teknikleri kullanılmıştır. İstatistiksel analizler kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı uygulanmıştır. Analizler sonucunda egzersiz yapan kadınların ve erkeklerin egzersiz yapmayan kadın ve erkeklere göre daha yüksek FHT skorları olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is that to compare and analyze the Functional Movement Screen scores of office workers who do exercise and do not. Postural and physical problems that may be experienced by all office workers due to prolonged sitting hours. The Functional Movement Screen Test Inventory was used for the testing of those who are office workers and those who do exercise and who do not. Descriptive and predictive statistical techniques were used to evaluate the data obtained in this study. Statistical analyzes were performed separately for women and men. As a result of the analyzes, it was observed that women and men who do exercise, have higher FHT scores than women and men who do not exercise.