MicroRNA target prediction for CRISPR/Cas9 system with machine learning
Makine öğrenmesiyle CRISPR/Cas9 sistemi için mikroRNA hedef tahmini
  1. Tez No: 600407
  2. Yazar: ELİF DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsanlığın varoluşundan beri genetik ve sonradan oluşan hastalıkların tedavisi için birçok çözüm arayışına gidilmiştir. 1900'lü yılların sonlarında bakterilerde CRISPR adında çığır açan bir teknoloji keşfedildi. Bu buluş sayesinde tedavisi bulunamayan hastalıklar tedavi edilebileceği düşünülmektedir. CRISPR/CAS9 sistemi, hasarlı olan genom dizilişlerinin düzenlenmesinde kullanılan çok güçlü bir araçtır. Diziliminde hasar oluşan nükleazlar miRNA (micro RNA)'lar olarak adlandırılır. Birden çok rehber sgRNA (single guide RNA) tarafından hedeflenen miRNA'lar, CRISPR/CAS9 yöntemiyle RNA'dan kesilir ya da düzenlenir. Yanlış miRNA'lara hedeflenen sgRNA'lar, istenmeyen genom mutasyonlarına sebep olabilmektedir. Bu genom bozulmalarını en aza indirgemek amacıyla, bu çalışmada derin öğrenmeyle CRISPR/CAS9 için sgRNA hedef tahmini yapılmıştır. Bu makalede, Evrişimsel Sinir Ağları (Convolutional Neural Networks-CNN), Çok Katmanlı Algılayıcı (Multi-Layer Perceptron-MLP) ve Çift Yönlü Uzun Kısa Vadeli Hafıza (Bidirectional Long Short-Term-BLSTM) algoritmaları kullanılmıştır. Her üç algoritmanın da CRISPR/CAS9 sistemi için performans karşılaştırması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the existence of humankind, many solutions have been investigated for the way of genetic and subsequent diseases. In the late 1900s, a groundbreaking technology, CRISPR was discovered in bacteria. After the exploration of this technique, it is supposed that incurable diseases can be healed by this invention. The CRISPR/CAS9 system is a powerful tool for regulating damaged genome sequences. Nucleases that are damaged in their sequence are called miRNAs (micro RNAs). The miRNAs targeted by multiple promoter sgRNA (single guide RNA) are cut or regulated from RNA by the CRISPR/CAS9 method. The sgRNAs targeted to the wrong miRNAs may cause unwanted genome distortions. To minimize these genome distortions, sgRNA target estimation was performed for CRISPR/CAS9 with deep learning in this study. In this article, Convolutional Neural Networks (CNN), Multi-Layer Perceptron (MLP) and Bidirectional Long Short-Term (BLSTM) algorithms are used. Performance comparison of the CRISPR/CAS9 system for three algorithms was performed.