Suriyeli mültecilerin karar-almalarındaki risk tutumları ve bu süreçte etkili olan akrabalık ağları
Risk attitudes of Syrian refugeees' decision-making andthe kinship networks
- Tez No: 600474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİM ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehircilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez araştırması temel olarak Suriyeli mültecilerin karar-almalarındaki risk tutumlarını ve bu süreçte etkili olan akrabalık ağlarını keşfetmeyi amaçlar. Karar-alma rutinleri iç savaş gibi katastrofik süreçlerde çöküşler yaşar ve bireylerin düşünme pratiklerinden yardım alamadıkları bu süreçlerde hayati seçimler yapmaları gerekir. Göç karar-alma süreçlerinde değerlendirilen her seçim yüksek belirsizlik içerir ve bu belirsizlikler seçimlerin risk faktörleri üzerinden değerlendirilmesine neden olur. Bu çalışma, bu süreçte kararların nasıl alındığını keşfetmek için derinlemesine analiz yöntemleri ile Suriyeli bir akraba grubunu odak alarak göç kararlarında çeşitli durumlara karşı aldıkları tutumları risk faktörleri üzerinden açıklar. Bu çalışma aynı zamanda mülteci yolculuklarının eşsizliğini göz ardı etmez ve yapılan seçimlerin ve oluşan zincir göçün kök nedenlerine odaklanarak nitel araştırma yöntemlerini analizinin merkezine alır. Fakat tutumların ölçülmesi durumların bireyler tarafından algılanış biçimlerinin anlaşılması için önem taşımaktadır, bu nedenle katılımcılara aynı zamanda anket uygulanmıştır. Böylece bu çalışma, mülteci yolculuklarındaki mikro faktörleri araştırırken mülteci hareketlerinin makro sonuçlarını kabul ederek alanda yapılan çalışmalar arasında bir köprü görevi görmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master thesis aims to explore the risk attitudes of refugees in decision-making, as well as the kinship networks that get involved in this process. Decision-making routines collapse in catastrophic processes such as civil war, and individuals need to make vital choices in these periods where they cannot get help from their thinking practices. Each selection that is evaluated in migration decisions has high uncertainty, and these uncertainties cause the selection to be evaluated based on risk factors. This study focuses on a group of Syrian refugees related by kinship, using in-depth analysis methods to explore how decisions are taken in this process and explains their attitudes towards various situations in migration decisions through risk factors. This study also acknowledges the uniqueness of every refugee journey, and therefore focuses on the root causes of the choices made and places qualitative research methods at the center of its analysis. However, the measurement of attitudes is important for understanding the way individuals perceive situations, so the participants were also surveyed. To this end, this study aims to serve as a bridge by acknowledging refugee movements macro outcomes while exploring micro-factor in refugee journeys.