Modern Finlandiya tekstil tasarım tarihinde bir fenomen 'Marimekko'
Mari̇mekko: A phenomenon i̇n the hi̇story of fi̇nni̇sh modern texti̇le desi̇gn
- Tez No: 600492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL MEYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
İskandinav tekstil tasarımı kendine özgü ve sıra dışı yaklaşımıyla tekstil tasarım tarihinde önemli bir yere sahiptir. 1950'li yıllara kadar süregelen klasik tekstil baskı tasarımı anlayışının dışındaki çizgisiyle dikkat çeken Fin Fenomeni Marimekko kısa sürede kendini ispatlamış ve dünya çapında bir marka haline gelmiştir. Onu bu başarıya ulaştıran en önemli faktör, sıradan tasarım anlayışına bir çizgi çekmesi ve tekstil baskı tasarımına yeni bir bakış açısı kazandırmasıdır. Tezin birinci bölümünde dünya tasarım tarihinde etkin rol oynayan İskandinav tasarımının genel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İskandinav tasarım tarihinin özellikle tekstil baskı tasarım tarihine etkisi üzerinde detaylıca durulmuş, İskandinav baskı tasarım tarihinde marimekkonun yerinden bahsedilmiş son olarak dönem örnekleri görsellerle desteklenmiştir. İkinci bölümde bir Finlandiya tasarım ekolü olan Marimekko markasının üzerine daha önce ülkemizde detaylı bir akademik araştırma yapılmamış olması nedeniyle araştırmamızın temel amacı İskandinav tasarım tarihi içerisinde Marimekko markasının tekstil baskı tarihi içerisindeki yeri, tarihsel gelişimi ve markalaşma süreci, tasarım felsefesi, ürün çeşitliliği, tasarımları ve tasarımcıları görsellerle desteklenerek ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde kendi kültüründen yola çıkarak başarılı tasarımlar oluşturan Marimekko markası örnek alınmış, temel tasarım elemanlarından olan nokta, çizgi, renk, şekil gibi tasarım ögeleri kullanılarak Anadolu bitkilerinden ısırgan otu, sarı kantaron, yeşil çay, ölmez otu, yaban mersini ve pıtrak otu seçilerek araştırılmış son olarak temel tasarım elemanlarıyla sentezlenenerek özgün baskı tasarım çalışmaları ortaya çıkarmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Scandinavian design has an important place in the history of textile printing design with its unique and extraordinary approach. Marimekko, which draws attention with its outline of the classical design concept that continued until the 1950s, has proven itself in a short time and has become a worldwide brand. The most important factor that leads to this success is that it draws a line to ordinary design and gives a new perspective to design. In the first part of the thesis, the general characteristics of Scandinavian design, which plays an active role in the history of world design, is given. The history of Scandinavian design, especially textile printing design, was particularly emphasized and the design examples were supported by visuals. In the second part, a detailed academic research has not been done in our country on Marimekko brand which is a Finnish design school. In this respect, the main purpose of our research is to reveal the place of Marimekko brand in the history of textile printing, historical development and branding process, design philosophy, product types, designs and designers with visuals in Scandinavian design history. In the third part of this study, the Marimekko brand that creates successful designs based on its own culture, was taken as an example, and the design elements such as point, line, color, shape were used to design the stinging nettle, common st john's wort, green tea, immortelle, blueberry and arctium lappa. Finally, it is aimed to create original print design works by synthesizing by these basic design elements.