Taşıyıcı sistem tasarımında, yapısal çelik malzeme kullanımının, mimari tasarıma etkilerinin, Alvar Aalto binaları üzerinden irdelenmesi
In the structural system design, the examination of the effects of the use of the structural steel material on the architectural design through Alvar Aalto buildings
- Tez No: 1016574
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM KAMİLE AKTUĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
Özet
Modern mimarlık tarihinde malzeme seçimi, yapıların hem teknik performansını hem de estetik karakterini belirleyen temel bir unsur olarak öne çıkar. Bu çerçevede çelik, yüksek taşıma kapasitesi, esnek uygulama olanakları ve endüstriyel üretim potansiyeliyle 20. yüzyıl mimarisinde önemli bir yapı malzemesi haline gelmiştir. Finlandiyalı mimar Alvar Aalto (1898–1976), genellikle doğal malzemeler ve organik formlarla özdeşleştirilen tasarım dili içerisinde çeliği bilinçli ve stratejik biçimde kullanarak özgün mimari çözümler geliştirmiştir. Ancak Aalto'nun çelik kullanımı üzerine yapılan çalışmalar, diğer malzemelere kıyasla oldukça sınırlıdır. Bunun nedeni, Aalto'nun çeliği genellikle yapının görünmeyen ya da geri plandaki bileşeni olarak kullanması ve bu tercihin literatürde yeterince incelenmemiş olmasıdır. Bu eksiklik, Aalto'nun mimari yaklaşımında çelik malzemenin yerini ortaya koymaya yönelik çalışmaların önemini arttırmaktadır. ''Taşıyıcı sistem tasarımında, yapısal çelik malzeme kullanımının, mimari tasarıma etkilerinin, Alvar Aalto binaları üzerinde irdelenmesi'' adlı akademik tez çalışmasında; Birinci bölümde çalışmanın amacı, kapsamı ve çalışma yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölüm, çelik malzemenin mimarlık tarihindeki gelişimini, taşıyıcı sistemler içindeki yerini ve Alvar Aalto'nun malzeme anlayışını kuramsal bir zeminde ele almaktadır. Aynı zamanda Aalto'nun çelik kullanımına dair literatürdeki mevcut boşluklara da değinilmektedir. Üçüncü bölüm, seçilen yapıların analitik olarak incelendiği yapı analizlerini içermektedir. İnceleme 18 farklı Alvar Aalto yapısını barındırmaktadır.Her yapı; genel mimari bakış, restorasyon süreci, taşıyıcı sistem ve çelik kullanımı, genel değerlendirme başlıkları altında detaylı incelenmiştir. Dördüncü bölümde, incelenen örneklerden elde edilen veriler doğrultusunda Alvar Aalto'nun 1956 Finlandiya Pavyonu, Diyarbakır ili Sur ilçesi bağlamında ele alınmıştır. Bu çerçevede, yerel koşullara yanıt veren bir tasarım pavyonu önerisi oluşturulmuş ve önerinin tasarım kararları gerekçeleriyle birlikte sunulmuştur. Beşinci ve son bölümde ise yapılan analizler karşılaştırmalı olarak ele alınmakta, sonuçlar tartışılmakta ve yapı bilgisi alanına katkı sağlayacak değerlendirmelere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the history of modern architecture, material selection stands out as a fundamental element determining both the technical performance and aesthetic character of buildings. Within this framework, steel, with its high load-bearing capacity, flexible application possibilities, and industrial production potential, has become an important building material in 20th-century architecture. Finnish architect Alvar Aalto (1898–1976), within a design language generally associated with natural materials and organic forms, consciously and strategically used steel to develop unique architectural solutions. However, studies on Aalto's use of steel are quite limited compared to other materials. This is because Aalto generally used steel as an invisible or background component of the structure, and this preference has not been sufficiently examined in the literature. This deficiency increases the importance of studies aimed at revealing the place of steel in Aalto's architectural approach. In the academic thesis titled“ in the structural system design, the examination of the effects of the use of the structural steel material on the architectural design through Alvar Aalto buildings”. The first section describes the purpose, scope, and methodology of the study. The second section examines the development of steel in architectural history, its place in structural systems, and Alvar Aalto's understanding of materials from a theoretical perspective. It also addresses existing gaps in the literature regarding Aalto's use of steel. The third section includes case studies analytically examining selected buildings. The study encompasses 18 different Alvar Aalto buildings. Each structure is examined in detail under the following headings: general architectural perspective, restoration process, structural system and steel use, and general evaluation. The fourth section, based on the data obtained from the examined examples, Alvar Aalto's 1956 Finland Pavilion is examined in the context of the Sur district of Diyarbakır province. In this framework, a design proposal for a pavilion that responds to local conditions is created, and the design decisions of the proposal are presented along with their justifications. The fifth and final section provides a comparative analysis of the analyses, discusses the results, and offers evaluations that will contribute to the field of building science.