Ahmet Yılmaz Boyunağa'nın hayatı, sanatı ve eserlerinin tematik incelemesi
Thematic investigation of Ahmet Yılmaz Boyunağa's life, art and works
  1. Tez No: 600509
  2. Yazar: ÖMER IRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ ÇAKMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tarihî roman, milletlerin geçmişlerini yeni nesillere aktarma ve millî kimlik oluşturmada etkin bir araçtır. Tarihî roman yazarı, bu düşünce ile millî kahramanları okuruna tanıtmak ister. Böylece, millî değerlerini bilen, ülkesini ve milletini seven gençler yetiştirmeyi amaçlar. Ahmet Yılmaz Boyunağa da, kaleme aldığı tüm eserleri ile özellikle tarihî romanları ile Türk gençlerine, bu bilinci vermek ister. Onun anlatılarında asıl konu, Türk ve İslam tarihidir. On dört roman, on bir hikâye, altı inceleme eseri, iki ders kitabı ve bir de masal kitabı kaleme alan yazarın, bu eserlerinde genel olarak didaktik tavrı dikkat çeker. Sanatçı, Türk tarihini ve İslam tarihini doğru şekilde öğretmeyi amaç edinmiştir. Boyunağa'nın romanlarında şahıs kadrosunu Türk tarihinin önemli yönetici ve komutanları teşkil ederken hikâyelerinde peygamberlerin ve çocuk kahramanların ibret alınacak yaşamları konu edinilmiştir. Bu çalışmada, Ahmet Yılmaz Boyunağa'nın roman ve hikâyeleri içerik açısından tasnif edilmiş, konu ve temalar incelenmiştir. Çalışmanın sonunda Boyunağa'nın romanlarında öne çıkan en belirgin temanın“kahramanlık”olduğu gözlenmiştir. Yazar, Türk tarihindeki ünlü kişilerin hayatını ele alarak genç okurlara tarihini sevdirmek ister. Yazarın hikâyelerinin, ilkokul çağındaki çocuklara; romanlarının ise ortaokul ve ortaöğretim çağındaki gençlere uygun eserler olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Historical novel is an effective tool for transferring the histories of nations to new generations and creating national identity. The historical novelist wants to introduce the national heroes to his readers with this idea. Thus, it aims to educate young people who know their national values and love their country and nation. Ahmet Yılmaz Boyunağa wants to give this awareness to Turkish youth with all his works, especially his historical novels. The main subject in his narratives is Turkish and Islamic history. The author, who wrote fourteen novels, eleven stories, six treatises, two textbooks and one tale book, in general draws attention to didactic attitude in these works. The artist aims to teach Turkish history and Islamic history correctly. Boyunağa's stories mention prophets' and child heroes' lives while the personal staff in his novels consists of important managers and commanders of Turkish history. In this study Ahmet Yılmaz Boyunağa's novels and stories of were classified in terms of content and, subjects and themes were examined. According to the results, the most prominent theme in Boyunağa's novels is the theme of heroism. The author deals with the lives of famous names in Turkish history and makes young readers love their history. The author's stories are directed to the children at primary school while it is possible to say that his novels are suitable works for young people at secondary and high school.