Erişkin akut lenfoblastik lösemi vakalarında BFM (RHIME) protokolunun tedavideki yeri
The Importance of BFM (RHIME) protocol in adult ALL patients treatment
  1. Tez No: 60054
  2. Yazar: ERHAN DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN FERHANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Tüm insan kanserlerinin %10'unu teşkil eden akut lösemiler lenfohematopoetik hücrelerin matürasyonu aşamasındaki duraklama sonucu oluşan klonal, heterojen bir hastalık grubudur. Erişkin lösemilerin %20'sini teşkil eden ALL'de tedavi başarısı çocukluk döneminde elde edilene göre daha azdır. Bunun nedeni olarak yaş ile birlikte BCR-ABL pozitiflik sıklığının artışı yanında ileri yaşta daha fazla gözlenen yan etki ve komplikasyonlar nedeni ile doz azaltılmasına gidiliyor olması gösterilebilir. Erişkin ALL'sinde prognozun kötü olmasından dolayı bir çok çalışma grupları kür oranını arttırabilmek amacı ile yoğunlaştırılmış tedavi rejimleri denemişlerdir. Ancak tedavinin yoğunlaştırması ile kür oranının artması beklenirken tedavinin olumsuz etkilerinin arttığı görülmüştür. Bu amaçla tedaviye Alman çalışma grubu tarafından sokulan BFM protokolü de bazen doz modifikasyonuna gerek duyulması ve yüksek komplikasyon yüzdesine sahip olsa da benzerleri içinde erişkin ALL tedavisi için günümüzün en optimal rejimi olarak durmaktadır. Bizde İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İç Hastlıkları Ana Bilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı kapsamında 30 vakaya BFM protokolünü uyguladık. Vakalar 1990-1996 yılları arasında maksimum 52 ay süre ile ileriye dönük olarak tedavinin tolerabilitesi, tedavinin ve hastalığın seyri ile ALL 'de prognoza etkili olabilecek parametreler açısından değerlendirilmiştir. Değişik yakınmalarla başvuran hastaların tanı ve tiplemesi anamnez, fizik muayene, morfoloji, histokimyasal boyama ve immünfenotipleme gibi yöntemlerle yapılmıştır. Tedaviye başlamadan önce kaybedilen 6 hasta hariç tutulursa, sadece 1 vaka Faz 1 indüksiyon rejiminde kaybedilmiş ve diğer 29 vakanın hepsinde 4 ile 12 haftalık değişen sürelerde tam remisyon sağlanmıştır. Tam remisyonda kalma veya hastalıksız yaşam süresi 35 ay olarak bulundu. Vakalarımızın 10 tanesinde tedavi altında iken nüks tespit ettik. En erken nüks 2.ay, en geç nükste 38. ayda olmuştur. Nükslü yaşam süreleri de göz önüne alınarak hesaplanan median yaşam süresi ise 36 ay idi. Vakalarımızdan donörü olan ve kemik iliği transplantasyonuna uygunluk kriterleri taşıyan 4 vakaya kemik iliği nakli uygulanmıştır. İzleme süremiz içinde nüks gelişen hastaların 8'i ortama 2.5 ay içinde kullanılan refrakter ALL protokolüne rağmen kaybedildi, ölüm esas olarak intraserebral kanama ve ciddi infeksiyon hastalıklarına bağlı olarak gelişti. Elde ettiğimiz sonuçların iyi olmasına rağmen tedavinin tolarabilitesi oldukça kötü idi. Tüm vakalarda toksisite ve ciddi yan etkilerden dolayı gecikmeler tespit edildi. Gözlediğimiz en önemli yan etkiler sitopeniye bağlı gelişen infeksiyon hastalıkları, en önemli olarak sepsis ve solunum sistemi infeksiyonları, ve kanama olarak gözlendi. İlaç toksisitesi olarak ise en sık 6 mercaptopurine bağlı hepatotoksisite, vincristine bağlı nörotoksisite ve intratekal methotrexate kullanımına bağlı şimik menenjit tespit edilmiştir. Sonuç olarak, erişkin ALL'sinde sonuçlan iyi olarak bildirilen rejimlerin uygulanabilirliklerini kısıtlayan bir çok olumsuz etkiler vardır. Komplikasyon ve toksik etkilerinin bulunmasına rağmen yoğunlaştırılmış protokoller arasında yer alan BFM protokolü bugün için erişkin ALL tedavisinde kullanılabilecek bir tedavi seçeneğidir. Ancak erişkin ALL'sinde tedavinin başarısını arttırmak için tedaviye bağlı olarak gelişen komplikasyonlan en kısa ve en iyi şekilde ortadan kaldırmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Acute leukemias which consist 10 % of all human cancers occur due to arrest of lymphohematopoetic ceils maturation process and is a clonal, heterogen diseases. Treatment success in ALL which consist of 20 % of adult leukemias is lower than childhood ALL treatment success. This is caused by increased incidence of BCR-ABL positivity with age, dose reduction because of higher incidence of complication and side effects in adults. Some Study Groups have tried to intensify the treatment regimes in order to increase the cure rates in adult ALL patients whose prognosis is poor. While the intensified treatments expected to increase the cure rates, it was seen that the therapies negative side effects were also increased. Although the BFM treatment protocol which was introduced by the German Study Group sometimes needs dose modifications and has high complication ratio is nowadays an optimal treatment regime in adult ALL patients. At Istanbul University, Cerrahpaşa Medical Faculty, Internal Medicine Department, Hematology Section, we applied BFM protocol to thirty adult ALL patients. These cases, between 1990-1996, in the maximum of 52 months, followed prospectively to evaluate their tolerability of treatment, prognosis of disease and parametres that effect the prognosis. Diagnosis and disease typing were made by history, physical examination, morphology, histochemical staining and immunphenotyping methods in patients who applied with different symptomatology. 29 patients were able to reach complete remission between 4- 12 weeks, only one patient died in Phase I induction therapy, excluding six patients who died before starting their treatment. Disease free survival was 35 months. We observed relapse in ten of our patients. Earliest relaps was seen on the second month, latest was on the 38'th month. Median total life time was 36 months. We performed bone marrow transplantation to four of our patients who had donors and had the necessary criterias for bone marrow transplantation. We lost eight relapsed patients in 2.5 months although refraction ALL protocol was used. Intracerebral bleeding and serious infectious diseases were the major causes of deaths. Although the results of the tretment we held were good, the tolerability of the treatment was bad. We observed delay in almost all of our patients due to toxicity and serious side effects. The most serious side effects were infectious diseases, most commonly sepsis and respiratory system infections, and bleeding due to cytopenia. Hepatotoxicity due to 6-mercaptopurine, neurotoxicity due to vincristine and chemical menengitis due to intrathecal Mtx useage were most commonly seen as drug toxicity. in summary, most therapy regimes used in adult ALL patients have many limiting negative effects. Although BFM protocol, one of the intensified treatment regimes, has complications and toxic effects is an option for therapy in adult ALL. Complications occuring during therapy must be improved quickly and immediately in order to improve the treatment outcome in adult ALL patients.