Bilişim sistemlerinin dış ticaret kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of information systems within the scope of foreign trade transactions
- Tez No: 600552
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZAİ ÖZTOP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde işletmeler, gelişen teknoloji ve oluşan rekabet koşulları karşısında yeni arayışlar içerisine girmişler ve bu şekilde fark yaratmaya çalışmışlardır. Bilişim sistemleri de işletmelerin fark yaratma arayışlarının sonuçlarından birisidir. İşletmeler son yıllarda işleri kolaylaştırmak, verimliliği artırmak, zamandan tasarruf sağlamak ve çalışanların etkili bir biçimde çalışmalarını sağlamak amacıyla bilişim sistemlerine dayalı bazı programlardan faydalanmaya başlamışlardır. İşletmelerin gelişmesinde katkı sağlayan bu programların, akademik çalışmalarda da sıkça yer aldığı gözlemlenmektedir. Dış ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde kullanılan, dış ticarete yönelik sistemleri ve yazılımları tespit ederek karşılaştırmak ve dış ticaret hacmi üzerindeki etkileri incelemek amacı taşıyan bu çalışmada, uluslararası ticaret işletmelerinin kullandığı bilişim sistemlerinin özelliklerine ve etkilerine yer verilmiştir. Araştırma yöntemi olarak nitel veri analizi yöntemi kullanılmıştır. İstanbul'da toplam 106 işletmede, görüşme tekniği ile“Demografik Bilgiler”,“Çalışanların Uyum ve Kullanım Düzeyleri”,“İşletmenin Kullandığı Yazılımların Dış Ticarete Etkileri”,“Yazılımların Eksiklikleri ve Geliştirilebilir Yanları”ölçülmüştür. Bu araştırma, uluslararası ticaret alanında faaliyeti bulunan işletmeler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılmak üzere çoktan seçmeli, toplam yirmi dört sorudan oluşan bir görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 20.0 istatistik programı ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Verilerin incelenmesi sonucunda uluslararası ticaret yapan işletmelerin kullandığı bilişim sistemlerinin dış ticaret üzerinde etkili olduğu değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, dış ticaret paket programlarının uluslararası işletmelerin işlemlerinde önemli bir kaldıraç olduğu ve dolayısıyla işletmelerin başarısında önemli rol oynamakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, enterprises have tried to make a difference by entering into new quests in the face of developing technology and new competitive conditions. Information systems are also one of the results of the companies' quest for difference. In recent years, enterprises have begun to benefit from some programs related to information systems in order to facilitate the jobs, increase efficiency, save time and ensure their employees to work effectively. It is observed that these programs which contribute to the development of enterprises are frequently included in academic studies. In this study which aims to identify and compare the foreign trade systems and softwares used in the enterprises operating in the foreign trade sector and examine the effects on the foreign trade volume, characteristics and effects of the information systems used by international trade enterprises are included. Qualitative data analysis method was used as the research method. In 106 enterprises in Istanbul, by interview technique,“Demographic Information”,“Adaptation and Usage Levels of Employees”,“The Effects of Software Used by Businesses in Foreign Trade”,“Software Deficiencies and Developable Sides”were measured. This research has been carried out on enterprises in the field of international trade. An interview form consisting of twenty-four multiple-choice questions was used for the study. SPSS 20,0 statistical program and content analysis were applied for data analysis. As a result, it was evaluated that the information systems used by the international trade enterprises are effective on foreign trade. As a result, it has been concluded that foreign trade package programs are an important lever in the operations of international enterprises and therefore play an important role in the success of enterprises.