Yapay zeka destekli medya analizi: türkiye'de yayınlanan afrika haberlerinin konu modelleme tekniği ile incelemesi
Ai-supported media analysis: examining news on africa published in turkey using topic modelling technique
  1. Tez No: 954702
  2. Yazar: ALİ ONUR TEPECİKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAN KORUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Yönetim Bilişim Sistemleri, International Relations, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, yönetim bilişim sistemleri ve uluslararası ilişkiler disiplinleri arasında bir diyalog kurarak, interdisipliner bir metodoloji ile Türkiye'de yayınlanan Afrika haberlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Afrika'nın Türk dış politikasındaki artan önemine dair sınırlı sayıda nicel yönteme dayalı çalışmanın bulunması, bu araştırmayı hem güncel hem de özgün kılmaktadır. Söz konusu haberlerin incelenmesinde yaklaşık 20.000 haber metnini içeren bir veri seti oluşturulmuş doğal dil işleme alanında geliştirilen BERTopic algoritması vasıtası ile Afrika ve Afrika ülkelerinin Türk medyasından nasıl çerçevelendiğini tespit etmek amacı ile konu modelleme tekniği uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, Afrika haberlerinde baskın temaların güvenlik, darbeler, doğal afetler, salgın hastalıklar, ticaret, enerji ve kültürel ilişkiler etrafında şekillendiğini göstermiştir. Çalışmanın bulguları Türk medyasında Afrika, çatışma ve şiddet ile anılan ancak ticari fırsatları da içeren uzak ve sıcak bir coğrafya olarak çerçevelendiğine işaret etmektedir. Çalışma kapsamında tespit edilen temalarda zaman, ülke ve medya bazlı farklılıklar da incelenmiş ve Türkiye-Afrika ilişkilerinin seyrinin bu alt kırılımlara yansıdığı ortaya konmuştur. Bu analiz, Türk medyasının Afrika'ya dair söylemini nesnel biçimde ortaya koyarak, dış politika ve kamuoyu algısı bağlamında çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Africa-related news published in Türkiye through an interdisciplinary methodology that establishes a dialogue between the fields of Management Information Systems and International Relations. The limited number of quantitative methodology based studies addressing the growing significance of Africa in Turkish foreign policy renders this research both timely and original. A dataset comprising approximately 20.000 news articles was compiled, and topic modeling was employed using the BERTopic algorithm, a method developed in the field of Natural Language Processing, to identify how Africa and African countries are framed in Turkish media. The findings indicate that dominant themes in Africa-related news revolve around security, military coups, natural disasters, epidemics, trade, energy, and cultural relations. The results suggest that Africa is predominantly framed in Turkish media as a distant and hot geography often associated with conflict and violence, but also encompassing commercial opportunities. The study also investigates temporal, country-based, and media-specific variations in framing and demonstrates that the trajectory of Türkiye-Africa relations is reflected in these subdimensions. This analysis provides an objective account of the discursive construction of Africa in Turkish media and offers insights into foreign policy and public perception.