Deri atıksuyundan elektrohidroliz prosesi ile hidrojen gazı üretimi
Hydrogen gas production from leather wastewater by electrohydrolysis process
- Tez No: 600634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN AYMAN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Türkiye'deki en önemli endüstrilerden biri olan deri endüstrisinde yüksek hacimlerde ve konsantrasyonlarda atıksu oluşmaktadır. Bu atıksu; önemli miktarda yün, kıl, deri parçaları, kavelata atıkları, çeşitli kimyasalları, proteinleri, asitleri ve krom gibi ağır metalleri içermektedir. Deri endüstrisi atıksularında en önemli kirletici parametreler organik madde, sülfür, krom, yağ gres ve askıda katı maddedir. Bu tez çalışmasında deri atıksuyuna elektrohidroliz prosesi uygulanmış ve elektrohidroliz sonrası elde edilen kirletici giderim verimleri, hali hazırda faaliyet gösteren Gönen Deri Sanayi atıksu arıtma tesisi deşarj değerleri ile karşılaştırılmıştır. Farklı işletme şartlarında elektrohidroliz prosesinin etkinliği incelendiğinde en yüksek hidrojen gazı üretimi 8 volt ve 3 saat işletme süresinde 5350 ml olarak elde edilmiştir. Kirletici giderim verimleri ele alındığında, optimum koşullarda elektrohidroliz prosesi sonucunda; 8 volt geriliminde pH 6.5'da 1,5 gr NaCl ilavesi ile 2 saat işletme süresinde yaklaşık %90 tKOI, %90 çKOI, %93 AKM, %98 renk giderim verimi, 4300 ml hidrojen gazı üretimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important industries in Turkey is the leather industry and this industry produces high volumes of wastewaters with high pollutant concentrations. The wastewater contains a large amount of hair, wool, skin fragments, kavelata wastes, dissolved proteins, various chemicals, acids and heavy metals such as chromium. The most important pollutant parameters in leather industry wastewaters are organic matter, sulfur, chromium, oil grease and suspended solids. In this thesis, electrohydrolysis process was applied to leather wastewater and pollutant removal efficiencies of the process are compared with discharge values of Gönen leather industrial wastewater treatment plant. When the efficiency of electrohydrolysis process was examined under different operating conditions, the highest production of hydrogen gas was achieved as 5350 ml at 8 volt in 3 hours electrohydrolysis operating time. The pollutant removal efficiencies were achieved as 90% COD, 90% sCOD, 93% TSS and 98% color removal at optimum conditionswith the addition of 1.5 g NaCl at pH 6.5 and at 8 volt during 2 hours operating time. At these conditions, 4300 ml hydrogen gas production was obtained.