Türkçe metinden konuşma sentezlemeye yönelik yapılan çalışmaların incelenmesi
Analysis of studies in Turkish text to speech synthesis
- Tez No: 600635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖRNEK, DOÇ. DR. MUSTAFA YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Metinden konuşma sentezleme çalışmaları dijital ortamdaki her türlü bilginin sesli olarak iletilmesini sağlamaktadır. Doğal dil işleme çalışmaları ise doğal dilin yapısını daha iyi anlamak ve bilgisayar-insan etkileşimini kolaylaştırmak amacıyla yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, öncelikle Türkçenin biçimbilimsel analizine yönelik bilgiler örneklerle birlikte verilmiştir. Ayrıca doğal dil işleme ile metinden konuşma sentezlemeye yönelik bir çalışmanın aşamaları incelenmiş ve literatürde kullanılan farklı yaklaşımlar sonuçları ile birlikte değerlendirilmiştir. Yapılan literatür taramasına göre belirli kriterlerle araştırmaya dahil edilen 19 çalışmanın incelemesi yapılmıştır. Çalışmacıların 12'si; yani yaklaşık %63'ü, vurgu ve tonlamalarda eksiklikler olduğunu, bu durumun iyileştirilmesinin; doğal dil işleme bilimi ile mümkün olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Text-to-speech synthesis studies enables all kinds of information to be transmitted by voice. Natural language processing studies, on the other hand, performed in order to better understand the structure of natural language and to facilitate computer-human interaction. In this thesis study, first of all, information about morphological analysis of Turkish is given with examples. In addition, the stages of a study on natural language processing and text to speech synthesis were examined and the different approaches used in the literature were evaluated together with the results. According to the literature review, 19 studies included in the study with certain criteria were examined. 12 of the researchers; that is, about 63% stated that there were deficiencies in the emphasis and intonation; argues that it is possible with natural language processing.