Çoklu ilaç dirençli prostat kanseri (DU-145) hücre serilerinde absisik asit ve 17-DMAG'ın kemoteropatik etkileri
The chemotherapeutic effects of abscisic acid and 17-DMAG on multi drug resistance prostate cancer cell lines (DU-145)
- Tez No: 600644
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BANU DOĞANLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Kanser günümüzün en önemli insan ölümleri nedenlerinden biridir. Dünya Sağlık Örgütü'nün bildirisine göre; her yıl 12,6 milyon yeni bireye kanser teşhisi konulmakta ve 7,6 milyon insan farklı kanser tipleri sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Günümüzde 200 den fazla kanser türü için yaklaşık 50 çeşit kemoterapik ajan mevcuttur. Ancak kanserle mücadelede kullanılan bu kemoterapik ajanlara karşı kanser hücreleri çoklu ilaç direnci geliştirebilmektedir ve bu durum %90 ölümle sonuçlanmaktadır. Bu çalışmada çoklu ilaç direnci geliştirilmiş prostat kanseri hücre hattı türü olan DU-145 hücreleri üzerinde absisik asit ve 17-(Dimethylaminoethylamino)-17-demethoxygeldanamycin (17-DMAG)'ın kemoterapik etkileri araştırılmıştır. Bunun için önce dosetaksel ve mitoksantronun ayrı ayrı ve birlikte, dirençli olmayan DU-145 hücrelerinin %50'sini öldüren dozları olan IC50 dozları hesaplanmıştır. Daha sonra dirençli olmayan DU-145 hücre hattına dosetaksel ve mitoksantronun birlikte IC50 dozunun seri uygulanmasına bağlı olarak hücrelere çoklu ilaç direnci kazandırılmıştır. Son olarak çoklu ilaç direnci oluşturulmuş DU-145 hücre hattına dosetkasel, absisik asit ve 17-DMAG'ın birlikte ve ayrı ayrı uygulanmasına bağlı ölümcül etkileri ve genetik yolaklar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ölümcül etkileri araştırmak için MTT, ışık mikroskobu, floresan mikroskobu ve TALI görüntü temelli sitometre analizlerinden yararlanılmıştır. Işık mikroskobu, MTT ve TALI görüntü temelli sitometre analizleri neticesinde uygulanan madelere ve miktarlarına bağlı olarak dirençli DU-145 hücre hattında, dirençsiz hücre hattına göre daha az ölüm görülmüştür. Floresan mikroskobunda uygulanan madde ve miktarlarına bağlı dirençsiz DU-145 hücrelerinin membran ve çekirdek yapılarının, dirençli hücre hattına göre daha olumsuz etkilendiği gözlemlenmiştir. Bu durum da uygulanan dosetaksel ile mitoksantronun DU-145 hücre hattında çoklu ilaç direnci meydana getirdiğini ispatlamaktadır. Gen ekspresyonu analizleri neticesinde de uygulanan maddelere bağlı dirençli hücre hattında dirençsize göre; çoklu ilaç direnci genleri, sağ kalım genleri ve ER stresi genlerinin ifadelerinde daha fazla artış görülürken hem dirençli hemde dirençsiz hücrelerin HSP70 ve HSP90 gen ifadesi seviyelerinde kontrole göre azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Present day, cancer is the most important cause of human deaths. According to the World Health Organization report; each year 12,4 million new cancer cases are diagnosed and every year 7,6 million people dies due to different types of cancer. Approximately 50 different chemotherapeutic agents are exist for fight with more than 200 different types of cancer. But against to these chemotherapeutic agents, cancer cells can develop multidrug resistance and this situation usually results with %90 death. In this study, chemotherapeutic effects of abscisic acid and 17-DMAG on multi drug resistance prostate cancer cell line DU-145 were researched. For this purpose lethal doses 50 (IC50) of docetaxel and mitoxantrone on non-resistance DU-145 cell line were calculated seperately and together. Subsequently, multidrug resistance was improved due to the serial application of the IC50 of docetaxel and mitoxantrone together on the non-resistance DU-145 cell line. Finally, we investigated the fatal effects and genetic pathways by applied to docetaxel, abscisic acid and 17-DMAG seperately and together on multidrug resistance DU-145 cell line. For investigate the lethal effects of them; MTT, light microscopy, fluorescence microscopy and TALI imaging-based cytometer analyzes were used. The light microscope, MMT and TALI imaging-based cytometer analyzes showed that there were fewer deaths obserwed in multi drug resistant-treated DU-145 cell line compared to non-resistant cell line due to applied materials and substance of materials. In fluorescence microscopy, it has been observed that the skeletal and nucleus structures were more affected adversely at non-resistance DU-145 cell line than multi drug resistant cell line due to applied materials. This situation proves that applied docetaxel and mitoxantrone produces to multidrug resistance at DU-145 cell line. Result of gene expression analysis; there was a greater increase of multidrug resistance genes, survival genes and ER stress genes expression at multi drug resistant cell line than non-resistance cell line, whereas both resistant and non-resistance cell lines showed decreased levels of HSP70 and HSP90 gene expression compared to control cells.