Sürdürülebilir kentsel gelişmenin sağlanmasında SymbioCity yaklaşımının değerlendirilmesi: Trabzon Değirmendere örneği
Evaluation of SymbioCity approach to providing sustainable urban development: Example of Trabzon Degirmendere
- Tez No: 600643
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜGÜLSÜM DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mevcut kentleşme eğilimleri ile birlikte artan sosyal ve çevre sorunları göz önüne alındığında, sürdürülebilir şehirler için, insan-doğa ilişkisini odağına alan çevre dostu kent formları ve yönetim biçimleri geliştirilmesi zorunlu kılınmaktadır. Yaşam kalitesini güçlendiren, kentsel mekanı doğal çevre ile bir bütün olarak ele alınmasını amaçlayan, sürdürülebilir kent ve eko-kent kavramlarının yanı sıra çevrenin sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunan SymbioCity yaklaşımı, 2013 yılında İsveç Hükümetinin uluslararası sürdürülebilir kentsel gelişimleri destekleyen politikalarının bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. SymbioCity kavramının hareket noktası şehirlerin temel anlamda insanlar için tasarlanmasıdır. Bu yaklaşım ile şehirlerin, ekonomik, doğal ve kültürel gelişmelere olan etkilerinin daha sürdürülebilir ve güvenilir olmasıyla birlikte yaşam kalitesinin yükseltilmesine katıda bulunması amaçlanmaktadır. Dinamik bir yapıda olan kentsel gelişmelerden sosyal, ekonomik ve çevresel açıdan etkilenen tüm kentte yaşayanlar arasında ilişki kuran SymbioCity yaklaşımları, sürdürülebilir kentsel gelişme için katılımcılık sağlamaktadır. Bu çalışma ile kentsel alanların yeni bir bakış açısıyla planlanmasında Trabzon ili Değirmendere Bölgesi örneklem alan olarak seçilmiş olup, çevresel açıdan tahribata uğramış bu bölgenin planlanmasında, doğa ve insan arasındaki ilişkiyi ön planda tutan, sosyal ve ekonomik çevre için SymbioCity yaklaşımının kentsel gelişme ilkeleri doğrultusunda değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In consideration of current urbanisation trends and associated increase social and environmental problems it is imperative for cities to be sustainable, and to develop environmentally friendly urban forms and management forms that focus on the relationship between humans and nature. The SymbioCity approach which aims to enhance the quality of life and addresses the urban space as a whole alongside the social and economic development of the environment and sustainable cities and eco-city concepts was presented by the Swedish government in 2013 as part of their policies supporting international sustainable development. The starting point, the foundation, of SymbioCity concept is that the cities are designed for people. With this approach it is aimed to increase the quality of life of cities and social economic and natural environments through sustainability and reliability. The SymbioCity approach establishes a relationship between the dynamic urban environments and those living in the entire social, economic and environmentally affected city and provide participation for sustainable development. In this thesis, Degirmendere region of Trabzon province, and environmentally degraded area, was chosen as a case study to demonstrate planning in urban areas with a new perspective. It is aimed to evaluate the SymbioCity approach in according to the principles of urban developmant, which prioritise the relationship between nature and humans for the social and economic environment.