Tuz stresi altındaki mısır (Zea mays L.) bitkisinde salisilik asit uygulamalarının fizyolojik ve biyokimyasal etkisinin araştırılması
Investigation of the physiological and biochemical effects of salicylic acid applications in maize (Zea mays L.) plant under salt stress
  1. Tez No: 600659
  2. Yazar: SEZEN TOKSOY KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada, mısır (Zea mays L.) ADA 9510 genotipinde, salisilik asit (SA)'in tuz stresi altındaki etkileri araştırılmıştır. 3 faklı tuz konsantrasyonuna (50, 75, 100 mM) karşı 50 µM SA yapraktan ve kökten uygulanmıştır. Uygulama sonrası; büyüme parametreleri, fotosentetik pigment içeriği, klorofil türevleri ve ara maddeler, klorofil a floresansı, serbest prolin, H2O2, MDA, askorbik asit miktarı, süperoksit dismutaz (SOD), guaikol peroksidaz (GPOD), askorbat peroksidaz (APOD) ve glutatyon redüktaz (GR) antioksidan enzimlerin aktiviteleri tespit edilmiştir. Tuz stresinin şiddeti artarken antioksidan enzim aktiviteleri artmış; büyüme parametreleri ve fotosentetik pigment içerikleri düşmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of salicylic acid (SA) under salt stress in maize (Zea mays L.) ADA 9510 genotype were investigated. 50 µM SA was applied from the leaves and roots against 3 different salt concentrations (50, 75, 100 mM). After application; growth parameters, photosynthetic pigment content, chlorophyll derivatives and intermediates, chlorophyll a fluorescence, free proline, H2O2, MDA, ascorbic acid content, antioxidant enzymes such as superoxide dismutase (SOD), guaicol peroxidase (GPX), ascorbate peroxidase (APX) and glutathione reductase (GR) activities are determined.While the severity of salt stress increased, antioxidant enzyme activities increased; growth parameters and photosynthetic pigment contents decreased.