Sarı çam (Pinus sylvestris L.) yapraklarının süperkritik CO2 ekstraksiyon yöntemi ile yağ asitleri eldesi ve GC-MS analizi
Obtaining fatty acids from yellow pine (Pinus sylvestris L.) needles with supercritical CO2 extraction method and GC-MS analysis
- Tez No: 600660
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ARAS PERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Kars-Sarıkamış bölgesinden toplanan Sarıçam (Pinus sylvestris) yapraklarından 40℃ sıcaklıkta 200 bar ve 300 bar basınç ve farklı solventler kullanılarak Süperkritik CO2 çalışmaları gerçekleştirilmiş, ekstrelerin GC-MS analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda toplamda 146 bileşen tespit edilmiştir. Bileşenlerin bioaktiviteleri tablo halinde verilmiştir. Bu bileşenlerden yağ asidi olanlardan 2 tanesi daha önceki Süperkritik CO2 çalışmalarında saptanmamış olup, Sarıçam yaprakları için yenilik göstermektedir. Bu bileşenler Hekzadekanoik asit, 2,3-dihidroksipropil ester (%0.47) ve Hekzanoik asit (%0.05) olarak bulunmuştur. Tüm deneme çalışmalarına ait GC-MS analiz sonuçlarında Benzoik asit (%0.05-5.99), trans-Kariofilen (%8.13- 18.22), Germakren-D (%4.35-5.97), γ-Kadinen (%3.98-6.11), 1-Hidroksi-1,7-dimetil-4-izopropil-2,7-siklodekadien (%2.85-5.54), (-)-Kariofilen oksit (%0.45-1.05), Dihidroagatik asit (%2.55-6.49), 1,6,10-Dodekatrien,7,11-dimetil-3-metilen (%0.05-0.51), α-Kopaen (%0.12-0.74) ve Naftalen,1,2,3,4,4a,5,6,8a-oktahidro-7-metil-4-metilen-1-(1-metiletil)-, (1a,4aa,8aa) (%1.31-4.45) ortak olarak bulunan bileşenlerdir. Analizlerde 5 farklı yağ asidi tespit edilmiştir. Bunlar içerisinde en fazla miktarda bulunanlar 9-Oktadekanoik asit (%8.86-23.67), Hekzadekanoik asit (%2.47-7.65) ve 9,12-Oktadekadienoik asit (%0.49-1.27) olarak sıralanmaktadır. Uçucu bileşenlerinin büyük kısmını monoterpenler ve seskiterpenler oluşturmaktadır. Monoterpenler içerisinde Delta, 3-Karen; seskiterpenler içerisinde ise trans-Kariofilen, Germakren-D, γ-Kadinen ve (-)-Kariofilen oksit baskın olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scots pine (Pinus sylvestris) needles collected from Kars–Sarıkamış region were studied with Supercritical CO2 extraction on 40C temperature 200 bar and 300 bar pressure with different solvents and their extracts were analized using GC-MS. 146 different components were determined as a result of the analysis. Bioactivities of these components were shown in table. Only three of these components were reported in previous Supercritical CO2 studies, remaining are newly identified. The found components were Hexadecanoic acid, 2,3-dihydroxypropyl ester (%0.47) and Hexanoic acid (%0.05). In the GC-MS analysis results shown Benzoic acid (%0.05-5.99), Trans-caryophyllene (%8.13-18.22), Germacrene-D (%4.35-5.97), γ-Cadinene (%3.98-6.11), 1-Hydroxy-1,7-dimethyl-4 isopropyl-2,7-cyclodecadien (%2.85-5.54), (-)-Caryophyllene oxide (%0.45-1.05), Dihydroagathic acid (%2.55-6.49), 1,6,10 Dodecatrien,7,11-dimethiyl-3-methylen (%0.05-0.51), α-Copaen (%0.12-0.74) and Napthalen,1,2,3,4,4a,5,6,8a-octahydro-7-methyl-4-methylen-1-(1-methylethyl) (%1.31-4.45) were common components in all experiments. 5 different fatty acids were identified as a result of analysis. Most abundant of these was 9-Octadecanoic acid (%8.86-23.67), followed by Hexadecanoic acid (%2.47-7.65) and 9,12-Octadecanoic acid (%0.49-1.27) respectively. Monoterpenes and sesquiterpenes constitutes a large number of volatile components. Among the monoterpenes Delta, 3-Carene and amoung the sesquiterpenes including trans-Caryophyllen, Germacrene-D, γ-Cadinene and (-)-Caryophyllene oxide were dominant.