Ankara'da doğal gaz kullanımının konutlardaki mevcut durumu, kontrolü, kullanım emniyetinin değerlendirilmesi ve öneriler
The current situation of the usage of natural gas in Ankara, control,assesment of safety of use and recommendations
- Tez No: 600661
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARKAN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Türkiye'de doğal gazın ilk kullanıldığı yer olan Ankara'da bina doğal gaz iç tesisatlarında belirlenen uygunsuzluklar, proje dışı kullanımlar, yasal mevzuata uymayan tesisatlar, uygunsuz doğal gazlı cihaz kullanımı ve uygunsuz bacalarda doğal gazlı cihaz kullanımı konularında uzman personellerce kontroller yapılmıştır. Yapılan kontroller sonucunda risk taşıyan mahaller Başkentgaz tarafından yetkilendirilmiş firmalarca son güncellenen yasal mevzuatlara uygun olarak aboneler tarafından yaptırılmıştır. Yüksek risk taşıyan mahallerin doğal gaz arzı durdurulmuştur. Bu mahallerin yetkili firmalar tarafından son güncellenen yasal mevzuatlara uygun olarak yaptırılıp yaptırılmadığı tekrar uzman personeller tarafından denetlenmiştir ve uygun ise doğal gaz kullanıma açılmıştır. Bu çalışmada Ankara'da uzman personeller tarafından yapılan kontroller sonucunda mevcut durum analizi, karşılaşılan uygunsuzluklar, sonuç, değerlendirme ve öneriler belirtilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ankara'da Doğal gaz Kullanımı, Bina Doğal gaz Tesisatı, Güvenilirlik, Doğal gaz İç Tesisatı, Emniyet, Doğal gaz Tesisatı
Özet (Çeviri)
In Ankara, where natural gas is first commisioned in Turkey non-conformities determined for the indoor natural gas installations in the buildings, non-project uses, installations that do not comply with legal regulations, use of inappropriate natural gas devices, use of natural gas devices connected to the inappropriate chimneys have been inspected by expert personnel. Distribution Compliances identified in the building in Ankara, which supplies gas inside the first use of natural gas in Turkey, off-project uses, installations that do not comply with legal regulations, inappropriate use of natural gas appliances and inappropriate use of natural gas appliances in chimneys, controls were carried out by expert personnel in subjects. As a result of the controls, the places carrying the risks were built by the subscribers in accordance with the last updated legal regulations of the companies authorized by Başkentgaz. Natural gas supply of high risk areas has been stopped. It was re-inspected by specialist personnel whether these spaces were built by authorized companies in accordance with the latest updated legislation and if appropriate natural gas put into service. In this study, the current situation analysis, the non-conformities encountered and determined, the results, the assessment and the recommendations are stated as a result of the inspections carried out by expert personnel in Ankara. KEYWORDS: Natural Gas Utilization in Ankara, Building Natural Gas Plant, Reliability, Natural Gas Interior Installation, Safety, Natural Gas Plant