Gaziantep ili evsel katı atık yönetiminin modellemesi ve ekonomik analizi
Modeling and economical analysis of the solid waste management in gazi̇antep province
- Tez No: 600675
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, İstatistik, Energy, Environmental Engineering, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Gaziantep ili kentsel katı atıkların, AB Birliği ve Türk mevzuatına uygun olarak bertaraf edilebilmesi için sağlık ve ekonomik açıdan uygun yöntemler seçilerek planlanmasından oluşmuştur. Ayrıca mevcut Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinin alan ve kapasitesi, atık maliyetleri hesaplanmıştır. Gaziantep'in nüfus ve atık karakterizasyonu incelenmiş bunun sonucunda AB Birliği ve Türk mevzuat hedeflerine uyum sağlayan 3 adet senaryo geliştirilmiştir. Çalışmada öncelikle Gaziantep'in 1995 ve 2045 yılları arasında nüfus projeksiyonu çıkarılmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu verileri doğrultusunda 1995 yılı nüfus sayım sonuçları baz alınarak, farklı tahmin yöntemleri sayesinde 2009 ile 2045 yılları arası nüfus tahmini yapılmıştır. Nüfus tahminleri yapıldıktan sonra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden alınan güncel veriler yardımıyla kişi başı atık miktarı hesaplanmıştır. Bu veriler doğrultusunda 2018 yılında Gaziantep'te 2000 ton/gün atık oluşmaktadır. Kişi başı oluşan atık miktarı da 0,88 kg/kişi.gün olarak bulunmuştur. Belirlenen durum senaryolarına göre analizler yapılarak çevresel ve ekonomik açıdan en uygun olan durum senaryosu Gaziantep ili için seçilerek Sonuçlar bölümünde tüm detayları ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of urban solid waste management of Gaziantep city according to EU Directives and Turkish Regulations for planning the most suitable way with health and economy. Also, area and capacity of the existing Solid Waste Landfill Plant and waste operation costs were calculated. Population and waste characterization of Gaziantep has been examined and than 3 different scenarios have been developed according to EU Directives and Turkish regulations. First of all, in this study, population was forecasted between 1995 and 2045. With the help of the TUIK's data, different methods were tried. Some actual data which is collected form Gaziantep Metropolitan Municipality, unit waste quantity is calculated. In 2018 solid waste is 2000 ton/day in Gaziantep. Also, solid waste quantity for per capita is 0.88 kg/day. The situation scenario, which is most suitable way with environment health and economy, was selected for Gaziantep after making analyzes and explained the all results which are details in conclusion chapter.