Binalarda cephe sistemlerinin incelenmesi ve performans kriterlerinin belirlenmesi
Examination of facade systems in buildings and determination of performance criteria
- Tez No: 600682
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE AKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Cephe, yapıyı dış koşullardan koruyan ve yapının bulunduğu bölgedeki diğer yapılardan ayırt edilmesini sağlayan dikey yüzeydir. Cephe, ister geleneksel yöntemlerle inşa edilsin, ister giydirme cephe sistemi ile inşa edilsin, birçok yapı bileşeni ve yapı elemanın bir araya gelmesi ile oluşur. Başarılı bir cephe tasarımında, cephe bileşenleri ve yapı elemanlarının iç ortamda kullanıcı konforunu sağlayarak, deprem, yangın ve rüzgâra dayanıklı olması istenir. Ayrıca istenilen işlevselliğe, iyi bir estetiğe sahip olmasının yanı sıra maliyetinin de düşük olması gerekir. Bu araştırmanın amacı, binalarda kullanılan sistem ve malzemelerinin doğru seçilerek nitelikli ve başarılı cepheler oluşturulması için performans kriterlerinin belirlenip, bu kriterleri içinde barındıran başarılı cephelerin inşası için yön verici bulgular sunmaktır. Bunun için cephe sistemleri ile ilgili olarak problem, amaç, kapsam ve yöntem açıklanmıştır. Bina cephe sistemleri ahşap, taşıyıcı, taşıyıcı olmayan, panel cepheler, şeffaf ve opak cepheler başlıkları altında sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmalarda malzemelerin fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikler belirtilmiştir. Başarılı bir cephenin tasarlanması için performans kriterleri belirlenmiştir. İmar, deprem, yangın, su yalıtımı, ısı yalıtımı ve ses ile gürültü yalıtımı yönetmeliklerinin cephe ile ilgili kısımları araştırılmıştır. Bunların yanı sıra on adet tamamlanmış proje, yönetmelikler ve performans kriterleri açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The facade is a vertical surface that protects the structure from external affects and distinguishes it from other structures in the area where the structure is built. Whether the facade is constructed by traditional methods or by the shear wall system, it is formed by the combination of many components and elements. In a successful facade design, facade components and building elements are required to be resistant to earthquakes, fire and wind as well as providing user comfort in the interior environment. In addition to having the desired functionality, good aesthetics and the construction cost should be low. The aim of this research is to determine the performance criteria for the proper selection of the facade systems and materials used for them. these criteria were evaluated to compile the findings to qualify successful facade systems. For this, the problem, purpose, scope and method of facade systems are explained. Building facade systems are classified under wooden, structural, non-structural, panel facades, transparent and opaque facades. In these classifications, physical, chemical and mechanical properties of the materials are indicated. Performance criteria have been determined to design a successful facade. Facade related parts of zoning, earthquake, fire, waterproofing, thermal, sound, noise insulation regulations were investigated. In addition, ten completed projects were evaluated in terms of regulations and performance criteria. Suggestions were made according to the evaluation results.