Effects of mineral admixtures on some properties of crude oil polluted sand
Ham petrolle kirlenmiş kumlu zeminlerin bazı özellikleri üzerine mineral katkıların etkisi
  1. Tez No: 600681
  2. Yazar: FARMAN KHALIL MAJID GHAFFOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez, ham petrol ile kirlenmiş bir alanda çevre kirliliği üzerine bir çalışma sunmaktadır. Ayrıca, tez çalışmasında öğütülmüş granül yüksek fırın cürufu (GGBFS) ve uçucu kül (FA) gibi mineral katkılar kirlenmiş zemini stabilize etmek için kullanılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı ise, ham petrol ile kirlenmiş zemini geliştirmek için mineral katkıların değerlendirilmesidir. Çalışma, Lajan köyüne yakın Erbil-Gwear anayol lokasyonu üzerine odaklanmıştır. Bu alanda birkaç rafineri istasyonu bulunduğundan, çevre konularını incelemek de oldukça önem arz etmektedir. Kumlu zeminlerin bazı özellikleri üzerinde ham petrol kirlenmesinin etkilerinin gözlemlenebilmesi için, kumlu zemin numuneleri laboratuvar ortamında kuru ağırlıkça %0, %2, %4, %6, %8, %10, %12, %14 ve %16 ham petrol içerecek şekilde ham petrol ile karıştırılmıştır. Ayrıca, mineral katkıların etkilerinin değerlendirilmesi için, ham petrol ile kirlenmiş zemin numuneleri ve mineral katkılar farklı oranlarda karıştırılarak çeşitli karışımlar hazırlanmıştır. Örneğin, bu çalışmada kirlenmiş zeminler %0, %4, %6 ve %8 oranlarında GGBFS ile ve %0, %10 ve %15 oranlarında FA ile karıştırılmıştır. Bu çalışmada sıkıştırma ve basit kesme testleri kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonuçları, ham petrol yüzdesi arttığında özgül ağırlık, optimum nem içeriği ve maksimum kuru yoğunluğun azaldığını göstermektedir. Sürtünme açısı sonuçları ise artan ham petrol yüzdesine bağlı olarak dalgalanmıştır. Görünen kohezyon (c) değerleri ise belirli bir noktaya kadar artmış, daha sonra ham petrol yüzdesinin artmasına bağlı olarak az miktarda azalmıştır. Bununla birlikte mineral katkıların kullanılması da, kirlenmiş zeminin sıkıştırma ve dayanma özelliklerinde iyileşme sağlamıştır. Ayrıca, çalışmada kullanılan her bir faktörün farklılıkların öneminin gösterilmesi için istatistiksel analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a study on environmental pollution by crude oil in a contaminated area. Mineral admixtures such as ground granulated blast furnace slag and fly ash are used to stabilize polluted soil. The overarching goal of this study is to evaluate the addition mineral admixtures to improve the polluted soil by crude oil. This study focused on the Erbil-Gwear main road location close to the Lajan village. Since there are several refinery stations in this area it is paramount to study the environmental issues. Samples of sandy soil were artificially mixed with various percentage of crude oil namely 0%, 2%, 4%, 6%, 8%, 10%, 12%, 14% and 16% in relative to their dry weight to observe the influences of crude oil contamination on some properties of sand samples. To investigate the effect of mineral admixture on the contaminated soil samples by crude oil several mixtures were prepared. For instance, mixtures were mixed by the addition of 0%, 4%, 6% and 8% crude oil with GGBFS and FA admixtures with the amount of 0%, 10% and 15% were utilized in this study. The compaction and direct shear tests were utilized in this study. The results of this research show that specific gravity, the optimum moisture content and the maximum dry density were decreased while the percentage of crude oil content was increased. The results of friction angle were fluctuated with increasing crude oil. Apparent cohesion (c) values were increased up to a certain point and then slightly decreased with increasing the percentage of crude oil addition. Mineral admixtures provide an improvement in compaction and the strength properties of polluted soil. Moreover, the statistical analysis was used to demonstrate the significant differences of each factor used in this research.