Vekilin vekalet sözleşmesinden kaynaklı özen ve sadakat borcu
Attorney's duty of care and loyalty
- Tez No: 600715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUSE AKSARAY ERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde amaç, vekâlet sözleşmelerinde vekilin borçlarını ve bu borçlardan kaynaklı sorumluluklarını ortaya koymaktır. Bu çalışma yapılırken, konunun Borçlar Hukuku dairesindeki düzenlemeleri ele alınmış ve geneli itibariyle tez, bu kapsamla sınırlandırılmıştır. Vekâlet kavramı ve paralelindeki temsil yetkisi göz önüne alındığında konunun ne denli geniş kapsamlı olacağı ve bunun tek bir tez çalışmasının hayli üstünde bir içeriğe sahip olduğu görülecektir. Bu nedenledir ki, yapılan bu çalışmada konu, Türk Borçlar Kanunu'nun 9. bölümüyle sınırlı tutulmaya gayret edilmiş, gerekli durumlarda ilgili diğer kanun maddelerine de değinilmiştir. Vekâlet sözleşmeleri, amaç ve muhteva bakımından; sözleşmenin düzenlendiği konu dairesinde müvekkilin çıkarları, kazanımları ve yasal hakları vekâlet edilen tarafından temsil ve müdafaa edilmektedir. Dolayısıyla vekil, vekâlet noktasında müvekkilini en iyi şekilde temsil etmekle mükellef olmaktadır. Bu mükellefiyet, yapılacak iş bağlamında vekile özen, müvekkile dair bu işle ilgili edinilmiş olan sırların saklanması, sadakat, temsile konu hizmet neticesinde edinimlerin müvekkile devri gibi kanuni borçlar doğurmaktadır. Dolayısıyla vekil, kendisini borç altına sokan bu sözleşme çerçevesinde, borçlarını yerine getirmemesi durumunda yasal müeyyidelere maruz kalabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in attorney agreements debts, and that the attorney's responsibility is to determine the origin of the debt. When this study of the subject apartment Law of Obligations as of the arrangements discussed and the general thesis, its scope is limited. The concept of proxy and the power of representation in parallel Considering how much of the subject and it would be a comprehensive one with a content of the thesis will be seen that much higher. For this reason, the subjects in this study, section 9 of the Turk Code of Obligations efforts have been made to be limited to the necessary cases to other relevant law provisions are also addressed. Attorney agreements, in terms of objectives and content; the subject of the contract in his apartment in the interests of his client, achievements and be represented by proxy and defend legal rights are. Therefore, proxy, proxy at the point of duty to represent his client in the best way it is. This requirement, in the context of work to be done to take care attorney agreements, which is available to the clients on the protection of secrets in this business, loyalty, representation issues such as the transfer of services to their clients as a result of the acquisition gives rise to legal liability. Therefore proxy debts into itself within the framework of this contract, in case of failure to fulfill the debt will be exposed to legal sanctions.