Düşük dayanımlı betonlarda elastisite modülünün bulunması
Low strength concrete finding elasticity module
  1. Tez No: 600722
  2. Yazar: BAHADIR AHMET YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Keşfedilişinden bugüne kadar beton insanoğlunun kullandığı temel yapı malzemesi olmuştur. Betonun bilinçsiz kullanımı kalitesiz ve dayanımı düşük yapıların inşa edilmesini beraberinde getirmiştir. Ülkemizdeki yapı stokunun büyük bir bölümünün, dayanımı düşük betonlar ile imal edildiği bilinmektedir. Bu yapıların korunması, güçlendirilmesi, gerçekleşecek bir deprem veya afet durumunda oluşacak can kayıplarını önlemeyle birlikte beraberinde ekonomik kayıpları da aza indirecektir. Günümüzde, normal ve yüksek dayanımlı betonlar üzerinde yapılan araştırma sayısı fazla olmasına rağmen dayanımı düşük betonları üzerine yapılan çalışmalar kısıtlıdır. Düşük dayanımlı betonların davranışını anlamak ve elatisite modülünü tanımlamada yeni bir denklem oluşturmak çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, düşük dayanımlı betonların elastisite modülü, ultrases metodu ve basınç çerçevesi kullanılarak belirmiştir. Elde edilen denklem C6-C14 beton dayanımı için geçerli olup mevcut standartlar ile kıyaslanmış ve önermelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since its discovery, concrete has been the basic building material used by mankind. Unconscious use of concrete has led to the construction of poor quality and low strength structures. It is known that most of the building stock in our country is produced with low strength concrete. The protection, retrofitting of these structures will prevent the loss of lives in the event of an earthquake or disaster, as well as minimizing the economic losses. However, studies on low strength concrete are limited although the number of studies on normal and high strength concrete is high. The aim of this study is to understand the behavior of low strength concrete and to form a new equation in defining the modulus of elasticity. In this study, modulus of elasticity of low strength concretes was determined by using ultrasound method and pressure frame. The obtained equation is valid for C6-C14 concrete strength and compared with the existing standards and suggestions have been made.