Betonda basınç dayanımı ile elastisite modülü arasındaki ilişkiler
The Relation between compressive strength and modulus of elasticity in concrete
- Tez No: 126831
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
BETONDA BASINÇ DAYANIMI İLE ELASTİSITE MODÜLÜ ARASINDAKİ İLŞKİLER ÖZET Çok uzun yıllardan beri betonların elastisite modülleri araştırma konusu olmuştur. Elastisite modülleri bir çok metodla belirlenmeye çalışılmıştır. Kullanılan bu farklı metodlar betonların elastisite modüllerinin farklı değerler almasına yol açabilirler. Yapılan bu çalışmalar sonrasında betonların elastisite modülleri ile ilgili bir çok bağıntı öne sürülmüştür. Bulunan bu bağıntılar genel olarak betonun basınç dayanımı kullanılarak betonun elastisite modülünün bulunmasını sağlarlar. Fakat bu bağıntılarla bulunan elastisite modülleri betonun gerçek elastisite modüllerine ancak yakın değerler verirler. Türk standartlarında da betonun elastisite modülüyle ilgili bağıntı bulunmaktadır. Bu bağıntı da diğerleri gibi gerçekten biraz uzak değerler verebilir. Bu bağıntının gerçekten uzak değerler vermesi, elastisite modülünün beton ve betonarme hesaplarda kullanımının öneminden dolayı, sakıncalar doğurmaktadır. Bu nedenden dolayı betonlardaki elastisite modüllerinin dağılımım daha gerçekçi olarak tespit edebilmek için bu çalışmada düşük basınç dayanımından yüksek basınç dayanımına kadar çok farklı basınç dayanımlarına sahip betonlar üretilmiştir. Bu çalışmada su/çimento oranları, çimento dozajları ve katkıları birbirinden farklı toplam 20 ayrı seri beton üretilmiştir. Her beton serisi beş silindir, beş de küp numune olmak üzere toplam on numuneden oluşmaktadır. Üretilen betonlar üzerinde elastisite modülü, basınç dayanımı ve ultrases hızı ile ilgili deneyler yapılmıştır. Bulunan sonuçlarla elastisite modülleri ile basınç dayanımları, su/çimento oranlan ve ultrases hızlan arasındaki ilişkiler araştınlmıştır. Aynca basımç dayanımı ile su/çimento oranlan, birim ağırlık, ultrases hızı ve agrega hacimleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda basınç dayanımı ile birim ağırlık, su/çimento oram ve ultrases hızı arasında korelasyon yüksek bağıntılar elde edilmiştir. Yine aynı şekilde elastisite modülüyle ultrases hızı ve su/çimento oram arasında korelasyonu yüksek bağıntılar elde edilmiştir. Elastisite modülüyle basınç dayanımı arasında korelasyon katsayıları yüksek bağıntılar bulunmuştur. Basınç dayanımı ile elastisite modülü arasında bulunan bu bağıntılar beton ve betonarme hesaplarda daha gerçekçi yaklaşımlar elde edilmesini sağlamış olacaktır. XI
Özet (Çeviri)
THE RELATION BETWEEN COMPRESSIVE STRENGTH AND MODULUS OF ELASTICITY IN CONCRETE SUMMARY The modulus of elasticity of concrete has been studied for a quite long period of time. Moduli of elasticity were tried to be determined by using various methods have been applied to find the moduli of elastiscity. The usage of these different methods may lead elasticity moduli of concrete taking different values. As a result of these studies, various relations were clarified regarding the moduli of elasticity of concrete. These relations, in general, provide the ability of calculation modulus of elasticity of concrete by using compressive strength concept. However, the modulus of elasticity that was gathered by using these relations could only provide approximate values of the real elasticity modulus of any particular concrete. There is also a relation, stated in the Turkish Standards regarding the elasticity modulus of concrete. This relation, as the other similar relations also possesses values, which are not close to the real values. This situation creates some problems that should be tackled since the usage of elasticity modulus in concrete and reinforced concrete calculations is a very critical and an important issue. As a result, in order to identify the variation of modulus of elasticity of concrete with strength, different concretes with different compressive strengths between high and low values were produced in this study. 20 different series of concrete with different water/cement ratio, cement dasages, and admixtures were prepared. Each concrete series consist of 10 specimens in total involving with five cylinders and five cube specimens. Some experiments that related with modulus of elasticity, compressive strength and ultra pulse velocity were applied over these concrete specimens. By using the data, relations between moduli of elasticity and compressive strength, water/cement ratios and ultra pulse velocity were investigated. Moreover, the relations between compressive strength and water/cement ratios; the relation between unit weight, ultra pulse velocity and aggregate volume ratio also were searched. As a result of this study high corelations were obtained between, compressive strength and unit weight and, water/ cement ratio and ultra pulse velocity. Furthermore, high corelation coefficients were found between modulus of elasticity, ultra pulse velocity and water/cement ratios. Finally, high correlations were found between modulus of elasticity and compressive strength. These relations between modulus of elasticity and compressive strength would enable finding more realistic approaches in the calculations of modulus for plain concrete and reinforced concrete. Xll