Mg-Zn alaşımlarının döküm ve haddeleme sonrası mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of Mg-Zn alloys after casting and rolling
- Tez No: 600725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS TÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada; Mg-Zn alaşımını oluşturan Zn elementinin miktarına bağlı döküm ve haddeleme sonrası alaşımların mekanik özelliklerindeki değişimi incelenmiştir. Alaşımlamada, saf magnezyum (Mg) metaline %1, %2, %4 ve %8 oranlarında çinko (Zn) ilave edilmiştir. Alaşımlama işlemi atmosfer kontrollü ergitme ocağı içerisinde yapılmıştır ve Y-blok kalıp içerisine dökümü gerçekleştirilmiştir. Döküm ve haddeleme işlemi yapılan alaşım numunelerinin mikroyapı-mekanik özellikleri arasındaki ilişkisi araştırılmıştır. Mikroyapı sonuçları; çinko miktarının artışına bağlı olarak tane boyutunun küçüldüğünü ve ikinci fazların gözle görülebilir şekilde arttığını göstermiştir. Haddelenmiş Mg-Zn alaşımlarının çekme mukavemeti döküm haline göre önemli oranda artış gösterilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Mg-8Zn alaşımına haddeleme işlemi esnasında çatlama ve yırtılmalar oluşmuştur. Bu çalışmada %4 Zn ilaveli alaşım en yüksek mekanik dayanımını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; The change in the mechanical properties of the alloys after casting and rolling, depending on the amount of Zn element forming Mg-Zn alloy, was investigated. In the alloying, zinc (Zn) was added to the pure magnesium (Mg) metal in 1%, 2%, 4% and 8% ratios. The alloying process was carried out in an atmosphere controlled melting furnace and cast into Y-block mold. The relationship between microstructure and mechanical properties of alloyed and casted alloy samples was investigated. Microstructure results; showed that the grain size decreased due to the increase in the amount of zinc and the second phases increased visibly. The tensile strength of the extruded Mg-Zn alloys increased significantly compared to the casting state. According to the results of the research, cracking and tearing occurred during the rolling process to Mg-8Zn alloy. In this study, 4% Zn addition alloy showed the highest mechanical strength.