Araç giriş ve çıkış kontrolü için ıot tabanlı çalışan trafik bariyerinin geliştirilmesi ve prototip üretimi
Development and prototype production of traffic barrier work-ing with iot for vehicle input and output control
- Tez No: 600740
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKKUŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR KESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Mantar Bariyerler, belirli alanlarda araç giriş ve çıkış kontrolünde kullanılan, özellikle istenmeyen ve tehdit oluşturabileceği düşünülen araçların geçişini engelleyen, paslanmaz çelik veya elektrostatik boyalı gövdesi olan bir güvenlik ekipmanıdır. Bu güvenlik sistemlerinin toprak altına yerleştirilen bir muhafaza haznesi bulunmaktadır. Bu haznenin içine girebilen ve gerektiğinde de zeminden istenilen yüksekliğe kadar yukarı çıkabilen sistemi vardır. Üzerinden anahtar ile kontrol edilen teknik yapısıyla kullanım kolaylığı sağlar. Bu bariyerler oval ve kare şeklinde tasarlanabilir. Ek olarak mantar duba olarak da adlandırılabilir. Proje çalışması sonucunda hedeflenen AC veya DC elektrik motor tahrikli ve patentli mantar bariyer sistemlerinin incelenerek özgün bir ürün ortaya çıkarmak, prototip üretimi çalışmalarında bulunmak, diğer yöntemlere göre farklarını ortaya koyarak seri üretim imkanlarını araştırmak olacaktır. Projenin tez yürütücüsüne bir endüstriyel ürün tasarımı yöntemi, ürün analizi yöntemleri ile ömür hesabı, elektrik-elektronik kumanda sistemleri hakkında teknik bilgi katacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mushroom Barriers are a safety equipment with a stainless steel or electrostatic painted body that prevents the passage of vehicles that are thought to be particularly unwanted and threatening. These safety systems have a storage chamber located under the ground. It has a system which can enter into the hopper and up to the desired height from the floor when necessary. Provides ease of use with the technical structure controlled by the key. These barriers can be designed in oval and square shape. In addition, the mushroom can be called a pontoon. The aim of this study is to investigate the production of prototypes and to investigate the mass production possibilities by revealing the differences of the AC or DC electric motor driven and patented mushroom barrier systems. It is thought that the project will add technical information to the thesis supervisor about an industrial product design method, product analysis methods, life calculation and electrical - electronic control systems.