Rönesans dönemi sanatçılarından Leonardo da Vinci'nin kullandığı teknik ve yöntemler
Leonardo da Vinci, one of the renaissance artists. The role of techniques and methods in art education
  1. Tez No: 600741
  2. Yazar: MUHSİN KESİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENAN ÇOKOKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sanatın ve bilimin dehası olarak bilinen Rönesans sanatçısı Leonardo Da Vinci'nin eserleri ve kullandığı yöntem ve tekniklere dayanan araştırma tezimde, Sanatın oluşması için en başta gerekli olanın doğru gözlem ve sıkı bir çalışma olduğu söylenebilir. Sanatçı gözlem gücünü kullanarak elde ettiği verileri zihninde canlandırır ve canlandırdığı bu şeylere şekil vermektedir. Sanatın gelişmesine katkısı olan sanatçılardan biri de usta sanatçı Leonardo Da Vinci'dir. Usta sanatçı Leonardo Da Vinci birçok alanda çalışmalar yapmış çok yönlü bir sanatçıdır. Leonardo Da Vinci başarıya ulaşmanın doğru gözlem ve bunun sonucunda da gerçekliğin doğru bir şekilde ortaya koyulabileceğini vurgulamıştır. Mühendislik, matematik, geometri, anatomi, tıp vb. gibi çok farklı alanlarda çalışmalar yaparak gerçek olanı ortaya koymuştur. Araştırmada kısa olarak Rönesans'a değinilmiş ve Leonardo'nun hayatından bahsedilmiştir. Leonardo Da Vinci'nin kullandığı yöntem ve tekniklerin birçoğuna yer verilmiş olup bunun sanat eğitimi için öneminden de kısaca bahsedilmiştir. Araştırma bilimle sanatın yan yana birbirinden ayrı değil birbirinin tamamlayıcısı olduğu belirtilmiş, bunun en güzel örneklerinden birisini de Leonardo Da Vinci'nin yaptığı çalışmalarla gösterdiği açıklanmıştır. Bilinen gerçeklikten hareketle sanat kavramı incelenmiş. Bilimsel olanın sanat ürünü oluşturmada ve kişiyi geliştirmede ne kadar önemli olduğu bunda da kullanılan yöntem ve tekniklerin ne kadar önemli olduğu üzerinde durulmuştur
Özet (Çeviri)
In my research thesis based on the works of the Renaissance artist Leonardo Da Vinci, who is known as the genius of art and science, and the methods and techniques he uses, it can be said that the first thing necessary for the formation of art is accurate observation and hard work. The artist envisions the data obtained through the use of observation power and shapes these things. One of the artists who contributed to the development of art is Leonardo Da Vinci. Leonardo Da Vinci is a versatile artist who has worked in many fields. Leonardo Da Vinci emphasized that success is the right observation and as a result reality can be put forward correctly. Engineering, mathematics, geometry, anatomy, medicine etc. He has realized the real thing by working in many different fields such as. In this research, Renaissance was briefly mentioned and Leonardo's life was mentioned. Many of the methods and techniques used by Leonardo Da Vinci are mentioned and its importance for art education is also briefly mentioned. It is stated that science and art are complementary to each other, not side by side, and one of the best examples of this is explained by the works of Leonardo Da Vinci. The concept of art is examined based on the known reality. It is emphasized that the scientific is important in creating art product and the development of the person and how important the methods and techniques used in this are.