Sosyal bilgiler ders kitaplarında (2017-2018 dönemi) Hitit tarihinin tarih öğretimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Hittite history in terms of history teaching in social studies textbooks (2017-2018 period)
  1. Tez No: 600908
  2. Yazar: OSMAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ERDÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tarih insanı içine alan toplumun değerlerini yansıtan, devletin ve toplumun sürekliliğini sağlayan önemli bir alandır. Tarihin bu yönü tarih öğretiminin olmazsa olmaz bir gereklilik olduğunu göstermektedir. Türkiye'de tarih öğretimi ilköğretimden itibaren başlamaktadır. Tarih öğretiminde farklı kaynaklardan yararlanılmaktadır. Öğretmen ve öğrenciye yardımcı temel kaynaklardan biri de ders kitaplarıdır. Ders kitaplarında program ve içeriğin hazırlanmasında Öğrencinin zihinsel ve fiziksel gelişiminin yanında eğitim bilimlerinin temel alındığı öğretim faktörleri de dikkate alınmalıdır. Sosyal bilgiler ders kitapları Hitit tarihi öğretimi açısından değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Hitit tarihi ile ilgili bölümler incelenirken 2017/2018 yılları arasında kullanılan ders kitapları dikkate alınmıştır. Araştırmamızda şu hususlar yer verilmiştir. Eğitim bilimleri ile ilgili Akademik kaynaklar, tarih öğretimi ile ilgili akademik kaynaklar ve bu alanda yapılmış çalışmalar, makaleler incelenmiştir. Talim terbiye kurulunun belirlediği hususlar da dikkate alınmıştır. Görsellerin ve metinlerin ünitenin bölüm ile ilgili kazanımlarını yansıtabilme durumları görsel ve metin üzerinden değerlendirilmiştir. Bütün bu çalışmalara bağlı olarak sosyal bilgiler ders kitaplarının,5, 6 ve 7. Sınıf düzeyinde tarih öğretimi açısından uygunluğu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
History is an important field that reflects the values of the society that includes human beings and ensures the continuity of the state and society. This aspect of history shows that history teaching is a sine qua non. The teaching of history in Turkey starts in elementary school. Different sources are used in history teaching. One of the main sources that help teachers and students is textbooks. In the preparation of the program and content in thetextbooks, the teaching factors on which the educational sciences are based as well as the mental and physical development of the student should be taken into consideration. Social studies textbooks were evaluated in terms of Hittite history teaching. The textbooks used between the years 2017/2018 were taken into consideration while examining the chapters related to Hittite history. The following issues were included in our research. Academic resources related to educational sciences, academic resources related to history teaching, and studies and articles in this field were examined. The issues determined by the training board were also taken into consideration. The visuals and texts' ability to reflect the gains of the unit related to the department were evaluated through visual and text.