Sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alan gazete ve internet haberlerinin incelenmesi
Investigation of newspapers and internet news in social sciences courses
  1. Tez No: 529950
  2. Yazar: AHMET ÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada 2017 – 2018 eğitim – öğretim yılında MEB'e bağlı devlet okullarında okutulmakta olan 5.ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alan gazete ve internet haberlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. 5. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alan gazete ve internet haberlerinin incelenmesini amaçlayan araştırma metin incelenmesine dayalı doküman analizidir. Çalışmanın amaçlarına uygun olan araştırmalar incelenmiş olup, bu çalışmada kullanılacak bilgi ve belgeler kaydedilmiş ve bu bilgiler ışığında değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırma verileri, 5.ve 7.sınıf sosyal bilgiler ders kitabında yer alan ünitelerdeki tüm konu ve alt konu başlıklarına ve kazanımlara değerlendirme ölçeğinde yer verilmiştir. Ünite konuları, konu alt başlıkları ve kazanımlar değerlendirme ölçeğinde ki tabloyla veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre 5.sınıf ve 7.sınıf sosyal bilgiler ders kitabında yer alan gazete ve internet haberlerinin içeriğinin ilgili kazanımlarla ilişkili oldukları ifade edilebilir. Bununla birlikte 7.sınıf sosyal bilgiler ders kitabında yer alan gazete ve internet haberlerinin konulara, kazanımlara ve konu alt başlıklarına, dağılım oranlarının, 5. sınıf ders kitabına göre daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the newspapers and internet news in the 5th and 7th grade social studies textbooks which are being taught in state schools affiliated to mone in 2017 - 2018 academic year. In this study, document analysis was used as qualitative research methods. 5th and 7th grade social studies textbooks based on the analysis of research texts aiming to examine the newspapers and internet news. The researches that are appropriate for the purpose of the study were examined and the information and documents to be used in this study were recorded and the information was evaluated on the light. All subjects and subtitles in the units in the 5th and 7th grade social studies textbooks and their achievements were included in the evaluation scale. Unit issues, subject sub-topics and achievements were analyzed with tabulation on evaluation scale. According to the findings of the research, it can be stated that the contents of newspapers and internet news in the textbook of the 5th and 7th grade social studies textbooks are related to the related gains. However, it has been reached that the distribution of newspapers and internet news in the 7th grade social studies course book is lower than the 5th grade course book on the topics, achievements and subject sub-titles.