Radyoterapi görmüş kemiklerde dental implantların osteointegrasyon başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of the osteointegration success of dental implants in irradiated bones
  1. Tez No: 600931
  2. Yazar: SUNAY ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ BEKTAŞ KAYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Radyoterapiye bağlı olarak implantların osteointegrasyonu olumsuz etkilenmekte ve implantlar kaybedilmektedir. Özellikle radyasyon dozu 50Gy'nin üzerinde olduğu vakalarda osteoradyonekroz riski daha fazladır. Çalışmamızda radyoterapi görmüş kemiklerde uygulanan implantların osteointegrasyon başarısının klinik ve histopatolojik olarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmamızda 24 adet Yeni Zellanda türü tavşanın 3 grup halinde çalışılması planlanmaktadır. 1. Grup tamamen sağlıklı tavşanlardan oluşan kontrol grubudur. 2. grup radyoterapi görmüş olan tavşanlardan oluşmakta ve radyoterapinin osteointegrasyon başarısına olan etkisini incelemeyi amaçlamaktayız. 3. grupta ise radyoterapi sonrası damarlanmayı arttırmak amaçlı olarak pentoksifilin uygulanarak osteointegrasyon başarısının nasıl etkilendiğini tespit etmeyi amaçlamaktayız. Tavşanların her iki tibiasına da 2 adet 3,5 mm 8,5 mm boyunda (DTI®, İstanbul, Türkiye) implant yapılması planlanmaktadır. Deney grubundaki hayvanlara implant operasyonundan 6 hafta öncesinde tek seansta anestezi altında 7000Gy ekuvalan dozda radyoterapi verilecektir. 3.gruptaki tavşanlara ise radyoterapi uygulamasına tabiken proflaktik olarak pentoksifilin uygulanacaktır. Pentoksifilin, radyoterapi bölgesinde bozulan damarlanmayı arttırmak amaçlı kullanılmaktadır ve periferal damarlarda vazodilatasyon yapmaktadır. Pentoksifilinin, radyoterapinin yan etkilerini minimuma indirmedeki etkisini araştırarak, çalışmamız sonucunda elde ettiğimiz veriler doğrultusunda baş boyun kanseri nedeniyle radyoterapi görmüş olan hastalarda, tedavi sonrası kaybolan fonksiyonların ve estetiğin rehabilitasyonu amacıyla uygulanan implantların başarısının ve pentoksifilinin olumlu etkilerinin ortaya konması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The osteointegration of dental implants is adversely affected by radiotherapy and implants fail. Especially, in cases where radiation dose is above 50Gy, the risk of osteoradyonecrosis is higher. In this study, we aimed to clinical and histopathological examination the osteointegration success of dental implants in irradiated bones. A total of 24 rabbits were divided into three groups of eight animals. Group 1 is a control group consisting of completely healthy rabbits. The second group consists of rabbits with radiotherapy and we aim to investigate the effect of radiotherapy on osteointegration success. In the third group, pentoxifylline was administered to increase vascularity after radiotherapy and we aimed to determine how the success of osteointegration is affected. Two titanium implants with a diameter of 3,5 mm by 8,5 mm of length (DTI®, Istanbul, Turkey) were placed in the proximal epiphysis of both tibias, totalizing 96 implants. General anesthesia was used for both irradiation and implant procedures. Test group animals received a single dose, 6 weeks before implant installation. Pentoxifylline is used to increase the vascularity in the radiotherapy region and vasodilate the peripheral vessels. The aim of this study is to determine the effect of pentoxifylline on minimizing side effects of radiotherapy and success of dental implants used for rehabilitation of esthetics and functions after treatment.