Türkiye'de kanun öğretiminde kullanılan yayımlanmış metot ve kaynakların çeşitli değişkenler yönünden incelenmesi
Study of emitted methods and sources used in teaching of qanun in Turkey in terms of different variables
  1. Tez No: 600930
  2. Yazar: SADETTİN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. İSMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı Cumhuriyet döneminden bu yana kanun eğitiminde kullanılan yayımlanmış metot ve kaynakların kanun öğretim sistematiği ve öğretim ilke ve yöntemlerine uygunluğunu belirlemektir. Bu doğrultuda belirtilen amaca ulaşmak için nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği ve doküman analizi kullanılmıştır. Görüşme kapsamında 12 kanun eğitimcisine kanun kaynak ve metotlarını içeren görüşme formundaki sorular sorulmuş, doküman analizi kapsamında da 12 kanun kaynak ve metot kitabı uzmanlar tarafından incelenerek çeşitli açılardan değerlendirilmiştir. Araştırmada; metot ve kaynakların belirli bir standart ile oluşturulmadığı, kaynakların arasında dönemsel farklılıklar bulunduğu ve kaynakların öğretim ilke ve yöntemlerine ne derece uygun olduğu belirlenmiş ve bu doğrultuda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the systematics of qanun teaching and convenience of teaching principles and techniques of emitted methods and sources used in qanun teaching from the Republic Period to now. Accordingly, qualitative research methodology is preferred to get the pointed aim. In the study, interview technique and document analysis are used from among qualitative research methods. Within the interview, questions including sources and methods of qanun have been asked to 12 qanun educators. And within the scope of document analysis, 12 qanun methodology books are examined by specialists and the methods are evaluated in various aspects. In the study, it is determined that methods and sources have not been formed with a specific standard, there are periodic differences among the sources and sources are partly appropriate to the teaching principles and techniques. Accordingly, suggestions have been made.