Türk literatüründe Çanakkale Savaşları tarih yazıcılığının oluşumu (1915-1922)
The formation of the history writing of the Gallipoli campaign in Turkish literature(1915-1922)
  1. Tez No: 600932
  2. Yazar: ONUR KUŞKU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, Türk tarih yazımında Çanakkale Savaşları konusunun 1915-1922 yılları arasındaki oluşumu ve aynı yıllar arasında Türk literatürüne yansıyan eserlerdeki söylem farkları üzerinde durulmaktadır. Yedi yıllık süreçte meydana gelen siyasi, askeri, ekonomik ve sosyal gelişmeler Çanakkale Savaşları hakkındaki söylemlerde değişimler göstermiştir. Türk bakış açısında meydana gelen bu değişimler, Türk tarih yazıcılığını da etkilemiştir. Tarih yazımını etkisi altına alan bu değişimler, Türk kamuoyuna yansımış ve yapılan çalışma ile konunun 1915- 1922 yılları arasındaki kamuoyu algısına ışık tutması hedeflenmiştir. Çanakkale Savaşları'nın Türk tarih yazımındaki oluşumu bu süreçte iki evrede ele alınmaya çalışılmıştır. Bu evreler 1915-1918 ve 1918-1922 yılları arasını kapsamaktadır. Konunun tarih yazımındaki oluşumu sürecinde öncelikle Çanakkale Savaşları esnasına ve cephenin kapanmasının ardından Birinci Dünya Savaşı bitimi dahil cephe hakkındaki Türk basınındaki yansımalarına ve müstakil eserlerin değerlendirilmesi üzerinde durulmuş, ardından Anadolu'nun işgali öncesinde ve işgali sırasındaki Türk milli mücadelesi döneminde öne çıkan söylem farkları ve bu farkları ortaya çıkaran koşullar incelenmiştir. Çanakkale Savaşları hakkında meydana gelen görüş farklarının tüm bu çerçeve dahilinde ortaya konulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the formation of the subject of Gallipoli Campaign between 1915- 1922 in Turkish history writing and discourse differences in the works reflected in Turkish literature between the same years are emphasized. The political, military, economic and social developments that took place over the course of seven years have changed in the discourse about the Gallipoli Campaign. These changes in the Turkish perspective also affected the Turkish historiography. These changes, which influenced the writing of history, were reflected to the Turkish public and the study aimed to shed light on the public perception between 1915-1922. The formation of the Gallipoli Campaign in Turkish historiography was tried to be discussed in two stages in this process. These phases cover the period between 1915-1918 and 1918-1922. During the formation process of the subject in history writing, firstly during the Gallipoli Campaign and after the closure of the front, the reflections in the Turkish press about the front, including the end of the First World War, and the evaluation of the independent works were emphasized. conditions were investigated. It is aimed to present the differences of opinion about the Gallipoli Campaign within this framework.