Hazır beton üretimi sektöründe iki firmanın risk değerlendirmesinin incelenmesi
Investigation of risk assessment of two companies in ready-mix concrete production sector
- Tez No: 600933
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZYARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Jeoloji Mühendisliği, Public Health, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Türkiye'de ve Dünya'da yaşanan iş kazaları çok ciddi bir problem olarak her zaman karşımıza çıkmıştır. SGK'nın 2013 yılı istatistik verilerine göre, iş kazalarında iş görmemezlikle sonuçlanan, en çok metal, maden ve inşaat sektörleri her sene olduğu gibi göze çarpmaktadır. 2009- 2013 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyinin politika belgesine göre İş Sağlığı ve Güvenliği hedefleri arasında iş kazası sıklığının % 20 oranında azalması yer almaktadır. Yaşanan iş kazalarını bir proses gibi düşünüp, önceki yaşanmış iş kazaları ile karşılaştırıp, sektörel dayanışma oluşturulup, her bir veriyi tartışmak ve irdelemek gereklidir. Bunların sonucunda tehlikeler belirlenerek ortak payda da buluşulabilir. Belirlenen tehlikelerin olma olasılığı ve meydana geldiğinde yaşanabilecek şiddet üzerine 1-5 arası puanlama yapılır ve sayılar birbirleriyle çarpılarak risk bulunur. Risk değerlemesi üzerine yüksek riskli bölgeler için düzeltici veya önleyici aksiyonlar planlanır. Bu çalışmamda, inşaat sektörünün temel yapı malzemesi olan hazır betonun, üretimi, taşınması ve yerleşmesi sırasında ki tehlikeler iki firma incelenerek risk analizleri karşılaştırılmıştır. Yapılan risk analizinin karşılaştırılması, iki tesis arasında ki tehlike farklılıkları, alınan önlemler ve mevcut durumların risk değerlendirmesine etkisi görülecektir.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents are emerging as a serious problem in Turkey and also in the world. According to Social Security institutions data, in metal, mining and construction sectors, we observe a huge amount of occupational accidents. From 2009 to 2013, according to the Occupational Health and Safety Management Council of the Republic of Turkey document, the frequency of occupational accidents among the targets reduced by 20%. It is necessary to think occupational accidents as a process, compare the accidents with past accidents, create sectoral solidarity and examine and discuss each data. As a result, hazards can be determined and a common ground can be met. The likelihood of violence that may occur and the severity of the hazards are scored between 1-5 and numbers are multiplied to find the hazard. Researchers plan risk assessment to take corrective or preventive actions for high-risk areas. In this study, the risk of the production, transportation and the position of ready mixed concrete which is the basic material of the construction industry is examined in two different companies. A comparison of risk analysis performed, the hazard differences between the two companies and measures on the risk assessment of the current situation and the impact remains to be seen.