Şeyh Ahmed Hüsâmî Efendi Dîvânı (İnceleme-metin)
The Divan of Sheikh Ahmed Hüsami Efendi (Analysis-text)
- Tez No: 600966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULMUTTALİP İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Şeyh Ahmed Hüsâmî Efendi, 18. yüzyılda yaşamış Halvetîlik'in Uşşâkîlik koluna bağlı bir mutasavvıftır. Şeyh Ahmed Hüsâmî Efendi Dîvânı'nda, muhteva ve konuların işlenişinde müellifin bağlı olduğu tarîkatın dinî yaklaşımı belirleyicidir. Bu bakımdan eserde edebîlikten ziyade didaktik gayeler ön plana çıkmaktadır. Dîvânın transkripsiyonunu ve dinî-tasavvufî unsurlar açısından incelenmesini konu alan tez çalışması, Halvetî-Uşşâkîlik'in tasavvuf anlayışını bir sâlikinin dilinden ifade etmektedir. Bu çalışmada, Şeyh Ahmed Hüsâmî Efendi Dîvânı'nın Milli Kütüphane'de 06 Mil Yz FB 327 arşiv numarasıyla kayıtlı nüshası esas alınarak transkripsiyonu yapılmıştır. Dîvânın Halvetî-Uşşâkîliğin dinî öğreti ve yaklaşımının örnek metinlerinden biri olması bakımından bu çalışmanın 18. yüzyıl tasavvuf edebiyatını konu alan akademik çalışmalara katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sheikh Ahmed Hüsami is a mystic who was connected to the Uşşakilik's Khalwatiyya arm. In the Divan of Sheikh Ahmed Hüsami Efendi, the religious approach of the religious order to which the author is attached is decisive with regard to processing of subjects and contents. In this respect, rather than literary, the didactic objectives come to the fore. The transcription of the Divan and its examination in the form of a poem from the language of Halveti Uşşaki who lived in the 18th century is presented to the use of today's researchers and readers. The thesis study contains the examination of the Divan in terms of transcription and mystical elements. In this study, the Divan of Seyh Ahmed Hüsamî Efendi was transcribed adhering to copy of Divan which is recorded in the National Library under the archive number 06 Mil Yz FB 327. Since Divan is one of the exemplary texts of the religious doctrine and approach of Halveti-Uşşaki, it is thought that this study will contribute to the academic studies on 18th century Sufi literature.