Suriye krizi çerçevesinde Avrupa Birliği'nin göç politikası: Almanya örneği
The European Union migration policy in the framework of the Srian crisis
- Tez No: 600999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN SAĞSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Küreselleşmenin insani boyutu olarak adlandırılan göçün, devletlerin politikaları, ekonomileri ve kültürleri üzerinde geniş etkisi bulunmaktadır. Avrupa Birliği'nin bütünleşme tarihi içerisinde de göçlerin önemli bir rolü vardır. Avrupa Birliği özellikle ekonomik gelişmeler çerçevesinde göçmenler açısından bir çekim merkezi haline gelmiştir. Suriye'de yaşanan iç savaş neticesinde ortaya çıkan sığınmacı krizi ile birlikte ülkelerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca insan başka ülkelere göç etmek durumunda kalmıştır. Ülkelerini terk eden ve başka ülkelere yerleşen sığınmacılar ise orada istedikleri geleceği göremeyince hayatlarını da tehlikeye atıp Avrupa'ya özelde de dünyanın dördüncü ekonomisi olan Almanya'ya ulaşmaya çalışmışlardır. Bu çalışma Suriye'de yaşanan sığınmacı krizi çerçevesinde Avrupa Birliği'nin göç politikasını Almanya örneğiyle açıklamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda göç kavramı ile birlikte Avrupa Birliği göç politikaları ve özelde Almanya'nın Suriyeli göçmenlere yönelik uyguladığı politikalar ilgili literatürden faydalanılarak incelenmiştir. Çalışmada devletlerin ulusal ve siyasi çıkarları söz konusu olduğunda sığınmacıların hak kayıplarını görmezden geldikleri ve politikalarını kısa süre içerisinde değiştirdikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The humanitarian dimension of globalization has a broad impact on the policies, economies and cultures of the so-called migration. Migration also plays an important role in the integration history of the European Union. The European Union has become a center of attraction especially for migrants within the framework of economic developments. With the refugee crisis that emerged as a result of the civil war in Syria, millions of people who had to leave their country had to migrate to other countries. The refugees who left their countries and settled in other countries tried to reach Germany, which was also the fourth economy in Europe and the first in Europe, by jeopardizing their lives when they could not see the future they wanted there. This study aims to explain the European Union migration policy with the example of Germany in the context of the refugee Crisis in Syria. In this context, the migration policies of the European Union and the policies implemented by Germany for the Syrian migrants in particular have been examined using the relevant literature. This study, it was concluded that asylum seekers ignore the loss of rights and their policies change in a short time when the national and political interests of the states are concerned.