Engellilerin karşılaştığı toplumsal sorunlar: Ankara'daki sivil toplum kuruluşları örneği
Social issues facing disabled people: the case of non-governmental organizations in Ankara
- Tez No: 601020
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Public Administration, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de engellilerin hak kazanımı sürecinde ve engellilerin karşılaştıkları sorunlara yönelik çözüm üretilmesinde engellilik konusuna odaklanan sivil toplum kuruluşlarının etkinliğinin engelliler gözünden değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle engellilik olgusuna yaklaşımlar ele alınmış, sivil toplum kavramı incelenerek toplum içindeki dezavantajlı grupların hak kazanımları konusunda etkinliklerine değinilmiştir. Son olarak Ankara ilinde bulunan engellilere ilişkin STK'ların engellilerin karşılaştıkları sorunların çözümüne yönelik katkıları, hak kazanımı sürecindeki rolleri, devletle olan ilişkileri bakımından engelliler gözünden incelenerek elde edilen bulgular daha önce bu alanda yapılmış araştırmalardan yararlanılarak sonuç kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the effectiveness of disability-focused non-governmental organizations in terms of entitlement process and solutions to encountered problems of disabled groups in Turkey via disabled perspective. For this purpose, firstly approaches to disability phenomenon have been discussed, the concept of civil society organization is examined to mention their effectiveness on the rights of disadvantaged groups in society. Finally results, with the view of disabled from the examination of contribution of non-governmental organizations in Ankara in finding solutions of the problems, roles on the entitlement, relation with the government of disabled groups, are evaluated by using the previous researches in this field.