Amyotrofik lateral skleroz tanısı ile takip edilen hastaların beslenme durumlarının antropometrik ölçümler, kas kitlesi, hastalığın seyri, morbidite ve mortaliteye etkisi
The effect of nutritional status of patients followed with amyotrophic lateral sclerosis on anthropometric measurements, muscle mass, course of disease, morbidity and mortality
  1. Tez No: 601039
  2. Yazar: GÖKHAN KERİM GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SAKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nöroloji, Nutrition and Dietetics, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ALS beyin ve omurilikte üst ve alt motor nöron kaybı ile karakterize, idiyopatik, ilerleyici ve ölümcül seyreden nörodejeneratif bir hastalıktır. Malnütrisyon, ALS'de prognozu olumsuz etkileyen önemli bir risk faktörüdür ve kötü prognoz kriterlerinden birisidir. Çalışmamızda İstanbul Tıp Fakültesi Klinik Nütrisyon Polikliniğine Ocak 2010-Aralık 2018 yılları arasında başvuran ve takiplerine en az 1 ay süreyle devam eden 55 ALS hastası değerlendirildi.18 yaş altı hastalar, inflamatuvar hastalığı olanlar ve kanser hastaları çalışmamıza dahil edilmedi. Hastaların nütrisyonel durum değerlendirmesi ve takibinde Nütrisyon Risk Skoru Tarama 2002 (NRS 2002) testi kullanılmıştır.Antropometrik ölçümler (boy, kilo, beden kitle indeksi, üst orta kol ve baldır çevresi),biyoelektrik impedans analiz cihazı (BIA, Tanita, Japonya) ile kas kitlesi ve vücut yağ yüzdesi,laboratuvar analizleri (serum kreatinin, albümin, C-Reaktif protein, lenfosit sayısı) yardımcı parametreler olarak kullanıldı. Malnütrisyonu olan hastalarda tercih edilen beslenme yolları ve tedavi yöntemleri değerlendirildi. Hastalık komplikasyonları ve şiddetinin değerlendirilmesinde, pnömoni öyküsü, hastaneye yatış öyküsü, trakeostomi varlığı, mekanik ventilatör desteğine ihtiyacı, disfaji ve kilo kaybı varlığı değerlendirildi. Malnütrisyon ile morbidite ve mortalite karşılaştırıldı. Hastaların takipleri sırasındaki antropometrik ölçüm, laboratuvar ve mevcut klinik durum değişiklikleri incelendi. Çalışmamızda ki hastaların önemli bölümüne disfaji ve oral gıda alımlarında azalma olması sebebi ile PEG takılmıştır. Hastaların mevcut malnütrisyon tedavisine rağmen ortalama ağırlık ve kas kitlesi düzeylerinde azalma olmuştur.Ölen hastaların çoğu malnütrisyon tedavisi değişik nedenlerle başarısız olanlardır. Ölen hastalarda BKI, serum albümin ve kreatinin değerlerindeki düşüş anlamlıdır. Düzenli malnütrisyon tedavisi alamayanlarda alanlara göre serum albümin değerlerinde anlamlı düşme olduğu saptanmıştır.Çalışmamızda ALS hastalığında erken, düzenli ve etkin nütrisyon tedavisinin hastalığın seyri,morbidite ve mortalite üstündeki olumlu etkisi anlaşılmaktadır. Sonuçlar gelecekte yapılacak çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
ALS is characterized by loss of upper and lower motor neurons in the brain and spinal cord, idiopathic, progressive and fatal neurodegenerative disease. Malnutrition at ALS It is an important risk factor that adversely affects prognosis and is one of the poor prognosis criteria. In our study, 55 ALS patients who were admitted to the Istanbul Medical Faculty Clinical Nutrition Polyclinic between January 2010 and December 2018 and were followed up for at least 1 month were evaluated. Nutritional Risk Score Screening 2002 (NRS 2002) test was used to evaluate and follow up nutritional status of the patients. Mass and body fat percentage, laboratory analysis (serum creatinine, albumin, C-Reactive protein, lymphocyte count) were used as auxiliary parameters. The preferred feeding routes and treatment methods were evaluated in patients with malnutrition. History of pneumonia, hospitalization, tracheostomy, need for mechanical ventilator support, dysphagia and weight loss were evaluated in the evaluation of disease complications and severity. Malnutrition and morbidity and mortality were compared. Anthropometric measurement during follow-up of patients, laboratory and clinical status changes were examined. Dysphagia and decrease in oral food intake to the majority of patients in our study PEG was inserted. Despite the current malnutrition treatment.There has been a decrease in weight and muscle mass levels.Most of the patients who died are those who have failed malnutrition therapy for various reasons. Decrease in BMI, serum albumin and creatinine levels was significant in patients who died. It was found that serum albumin values ​​decreased significantly in patients who could not receive regular malnutrition treatment. In our study, early, regular and effective nutritional therapy had positive effects on the course of disease, morbidity and mortality. The results should be supported by future studies.