Kawasaki hastalarında klinik, laboratuvar bulguların ve prognozun değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, laboratory findings and prognosis in kawasaki patients
  1. Tez No: 601040
  2. Yazar: MAVERA UŞAKLIOĞLU EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜN DİNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kawasaki Hastalarında Klinik, Laboratuvar Bulguların Ve Prognozun Değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Kawasaki hastalığı çocuklarda akut ateş ile giden bir vaskülittir. Ateşin yanında konjuktivit, döküntü, dudaklarda ve oral mukozada eritem, ekstremitelerde ödem, kızarıklık, soyulma ve servikal lenfadenopati görülür. Vaskülit sıklıkla koroner arterleri etkilemektedir. Koroner arter tutulumu prognozu belirleyen en önemli faktördür. Bu çalışmada Kawasaki hastalığı tanısı almış olan vakaların klinik, laboratuvar ve ekokardiyografik bulguları ile prognozları değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2004-2019 yılları arasında hastanemize başvurup Kawasaki hastalığı tanısı alan yaşları 6 ay ile 91 ay arasında değişen 66 hastanın klinik, laboratuar özellikleri, tedavi ve izlem sonuçları geriye dönük olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların %38'i kız, %62'si erkek olup E/K oranı 1.64 idi. Tanı anındaki ortalama yaş 32±21 aydı. Bu hastaların %38,5' inin tanı anındaki yaşı 1 yaş ve altı, %52,3'ü 1-5 yaş aralığındaydı. 27 hasta (%40,9) inkomplet Kawasaki, 39 hasta ise (%59,1) ise komplet Kawasaki kriterlerine uymakta idi. İnkomplet vakaların 1 yaş altında daha sık olduğu gözlendi.( p=0,002) Ateşten sonra en sık görülen klinik bulgu dudak ve oral mukoza değişikliğiydi (%84,8). Hastaların % 72,7'sinde yaşına göre anemi tespit edildi. Başvuru ve kontroldeki trombosit ve lökosit değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmış olup kontrol trombosit değerlerinin daha yüksek, kontrol lökosit değerlerinin ise daha düşük olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of Clinical, Laboratory Findings and Prognosis in Kawasaki Patients Introduction and Aim: Kawasaki disease is a vasculitis associated with acute fever in children. Conjunctivitis, rash, erythema of the lips and oral mucosa, edema of the extremities, redness, peeling and cervical lymphadenopathy are seen along with fever. Vasculitis frequently affects the coronary arteries. Coronary artery involvement is the most important predictor of prognosis. In this study, we aimed to evaluate the clinical, laboratory and echocardiographic findings and prognosis of patients diagnosed with Kawasaki disease. Materials and Methods: The clinical, laboratory characteristics, treatment and follow-up results of 66 patients aged between 6 months and 91 months admitted to our hospital between 2004-2019 and diagnosed as Kawasaki disease were evaluated retrospectively. Results: 38% of the patients were female and 62% were male. The I / F ratio was 1.64. The mean age at diagnosis was 32 ± 21 months. 38.5% of these patients were at the age of 1 year or less and 52.3% were between 1 and 5 years of age. 27 patients (40.9%) were diagnosed as incomplete Kawasaki and 39 patients (59.1%) were complete Kawasaki. Incomplete cases were more frequent under the age of 1 year (p = 0.002). The most common clinical finding after fever was lip and oral mucosal changes (84.8%). 72.7% of the patients had anemia. There was a statistically significant difference between thrombocyte and leukocyte values at admission and control.